Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Izrael a bezskrupulóznost (Glosa), 7. 2.

Na Deníku N vyšel článek o naší pomoci Izraeli po válce. Píše se tam v růžovém totéž, co někdy na podzim vyšlo na technet.cz a co na FB nějaký debil komentoval vstřícně jako „proc idnes dava na svoje stranky tyhle hovna o nejakych zidackych letectvech koho to kurva zajima!!!!!!“ (tady je další článek na toto téma).
    Reagoval jsem „nemám rád antisemity a blbce, natož když se sejdou v jednom“, načež jsem nečekaně od člověka, jehož znám, dostal ohlas „v tom případě nechápu proč mě máš v přátelích“. Po uvažování, co s tím, jsem popravdě, i když dost nevynalézavě, napsal: „Na to se špatně odpovídá věcně i vtipně. Řekněme, že na FB přece žádní přátelé nejsou.
    Co napsat jiného? Facebookoví přátelé jsou lidé, které nám někdo vnutil označovat za přátele, ať už jimi jsou, nebo ne. Rozhodně si nemyslím, že by jimi byli cizí lidé, podobně jako řada mých známých. Přesně tato generalizace je třeba důvodem, proč bych nemohl být v/pro ČSSD, kde se taky oslovují „přátelsky“. A to ještě FB neexistoval. Takže devalvaci slova „přítel“ nemá na svědomí FB, resp. jen on.
    To už bych raději byl v partaji, kde si říkají čuráku a píčo (popř. šulíne a pičo). Jen jak by to povzneslo vnitrostranickou demokracii a diskuse. Nikdo by si nemusel na nic hrát, tajit v sobě animozity, které veřejně vyslovované by uvolnily atmosféru.
    O tom jsem samozřejmě psát nechtěl. Zarazilo mě to nenávistné antisemitské osočení a nesmysly v obou článcích. Prý jsme Izraeli prodali šmejdy Avia S-199 (motorem z bombarďáku upravené Messerschmitty Bf 109G) za desetinásobek kvalitního Mustangu P-51D a kdesi cosi. Jediné, čeho měl tehdy Izrael dost, byly peníze. Kromě toho ty úžasné levné Mustangy jim nikdo kvůli embargu (schválenému OSN!!!) nebyl nikdo ochotný prodat a dodat. Ale také jsme Izraeli prodali a dodali (což bylo náročnější) dalších 60 Spitfirů.
    Ono se to krásně srovnává nesrovnatelné. V ceně oné Avie byla i výzbroj a munice, demontáž před dopravou, doprava a montáž na místě plus výcvik letců. Vycvičit je na jednodušších strojích navíc znamenalo ušetřit to, co Izrael neměl – čas! Levnější Mustang byla katalogová cena, nic víc, protože nikdo je Izraeli nenabídl (nejlepší stíhačka stála 180 tisíc dolarů). Takže naše nekřesťanská cena byla sice vysoká, ale za něco jiného než letadlo. Za ochotu si znepřátelit zbytek světa, například, postavením se proti rezoluci.
    Jediné pozitivum na této příhodě je, že výraz „bezskrupulózní prodej“ v článku na Deníku N na základě mé připomínky vypadl.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání