Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Venezuelský amok (Téma), 5. 2.

ČR uznala provizorního prezidenta Venezuelu Guaidóa, který se do funkce sám instaloval na počátku tohoto roku, z pozice předsedy venezuelského Národního shromáždění. Protestoval tak proti tomu, že prezidentem je Maduro, podruhé zvolený v květnu 2018 (68 % hlasů), poprvé v dubnu 2013 (těsně) z pozice viceprezidenta. Bylo to po smrti prezidenta Chávese, jenž Maduru doporučil. Kolem voleb byly nějaké tanečky, ale více méně formální.
    Madura nevládl ekonomicky příliš zdařile, inflace rostla, nespokojenost také, a přede dvěma lety začaly nepokoje. Od té doby se také při demonstracích objevují mrtví, ale to jednotky měsíčně, takže žádný masakr jako jinde, kde se nevměšujeme. Přesto EU před časem vyzvala Venezuelu, ať si to kouká dát do pořádku a udělá volby svobodné, tak aby se Unii a dalším líbily. Tedy bez Madury na křesle. Dodnes samozvoleného Guaidóa podporují USA a deset zemí Unie. Dodnes znamená za pouhý týden! Od včerejška i my.
    Proč USA je zřejmé – Maduro se paktuje s Ruskem a Čínou. A Venezuela je ropný dortík – má největší zásoby na světě. Inflace je neuvěřitelná – pěticiferná, čekalo se o řád míň. Letošní předpověď je milion procent.
    Vůbec by mně nepadlo o tom psát. Latinskoamerické státy jsou pro mě čitelné asi jako ty africké. Jenže se do mě pustil na FB kamarád, s argumentem jediným – zmíněná výzva EU prý je asi nejvěrohodnější údaj. Zmínku o naftě a hyperinflaci jsem si prý vycucal z prstu, nikde ji neviděl, neslyšel, nečetl. To je na celé události to nejhorší – když se inteligentní lidé spokojí s jedním odkazem a jsou líní zadat do vyhledávače „venezuela+hyperinflace+nafta“.
    Pro kurva do té prezidentské řiti lezeme taky? Jasně, být vpředu, desátí na světě (USA prominou) je něco. Třeba nám z toho něco ukápne. Akorát to bude pěkně smrdět.
    Samozřejmě to může být všechno jinak, jenže teď není! Teď víme jen to, co jsem načrtl. Tak proč spěcháme?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání