Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Mobily na školách (Glosa), 31. 1.

Problém, který se u nás řeší tak, jak to jedině umíme. Špatně, tak, aby se nikomu neublížilo (aby si nestěžoval). Jedna škola je zakáže a chválí si to, jiná škola je povolí a taky si to chválí. Kde je chyba? V Francii platí plošný zákaz i mimo vyučovací hodiny, což je samozřejmě v dnešní době, kdy lidé (někdy) využívají i dobrodiní nových technologií, nesmysl. Ale taky si to chválí. Neurologové vidí nebezpečí v působení elektromagnetického vlnění na dětský, stále se utvářející mozek. Těžko argumentovat, řada experimentů to popírá.
    Není zajisté rozumné zakazovat mobil o přestávkách, přestože se to osvědčilo – žáci jsou o pauzách aktivní, hrají si, honí se. To je pokrok, my jsme museli volným krokem cirkulovat v nevětrané chodbě a služba dbala na to, aby nikdo neběhal. Takový pokrok mi přijde až podezřelý. Jak jsem napsal, přestávka slouží k odpočinku od výuky, tak proč ne mobil?
    Ovšem udělat ve třídě mobilovací zónu, kam se i během výuky mohou žáci odebrat a telefonovat, je hodně za vlasy přitažené. Nejásám ani nad používáním mobilu jako informační pomůcky, pokud ovšem nejde o výuku interpretace nalezených výsledků. V diskusích nad nějakým tématem místo mobil nemá, podporuje pouze lenost, omezuje osvojení si argumentačních dovedností, tvorbu složitějších vět, brání logickému myšlení atd.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání