Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
To jsou věci (Omluva), 30. 1.
Až dnes jsem zjistil, že jsem včerejší GD sice napsal, ale neposlal, což se mi stalo v růžovém dnes. Nikdo mě neupozornil, asi mě už nikdo nečte...
Nemocnice (Komentář), 30. 1.

Nová zlínská nemocnice budí vášně. Rekonstrukce staré by trvala 12 let a stála by 10 miliard, kdežto nová má stát za šest let a stát 7,5 miliardy. Logicky taky zní, že místo pro rekonstrukci staré není – z jedné strany kopec, z druhé řeka, a kdyby se protáhla, bude dlouhá jak Lovosice, což znamená logistické problémy. Kdysi Baťova chlouba za tehdejší milion (OK), postavená za rok (KO) se skládá z řady nezávislých pavilonů bez krytých přechodů. Na novém místě lze postavit jeden velký mnohapatrový objekt, kde bude všechno a pacient od příjmu na recepci urazí maximálně něco přes 100 metrů, než se dostane na vyšetření či pokoj.
    Doteď to zní dobře, jenže. Uváděná čísla let a nákladů na stavbu a rekonstrukci se poměrně značně liší, leč i tak je stavba nové výhodnější. Už proto, že se jinde postaví a pak akcí kulový blesk se tam přesune ta stará. Žádná rekonstrukce za provozu. Argumentem neprůstřelným je, že stavba naráží na předvídatelné okolnosti, rekonstrukce na nepředvídatelné. Po více než 90 letech nikdo neví, co se kde objeví, až se začne něco bourat. Argument, že stavba nové se zajisté prodraží a protáhne, protože víme svoje, můžeme odbýt tím, že totéž platí i pro rekonstrukci, zejména takto masivní.
    Červem pochybností nepochybně je šedá eminence tohoto plánu – hejtman Čunek. Ten je pro mnohé vším jen ne garancí poctivosti. Nutno mu přiznat jedno: aby se vyhnul problémům s výkupem pozemkům, na čemž skončila stavba dálnice Přerov-Břeclav v úseku Otrokovice, o nemocnici od roku 2017 jen mluvil jako o možnosti – to ostatně dělá dodnes. Přitom pozemky až na dva-tři vykoupené má a ty zbylé mají být nasmlouvané. Stát nabízel za pozemky u dálnice 50 korun za metr. Čunek si nechal udělat odhad a použil jeho horní hranici 1650 korun, tedy víc než 30x tolik. Dokonce podle vlastních slov obcházel majitele a říkal jim, ať neprodávají. Takže celou transakci uzavřel za rok. Aby vše prošlo hladce, vykupovaly se za stejnou cenu pozemky stavební i ty ostatní, čímž otupil možnou závist mezi majiteli.
    Píšu-li Čunek, znamená to včetně zastupitelstva, protože bez jeho souhlasu by něco takového samozřejmě dělat nemohl.Investorem má být dílem Penta, dílem kraj a dílem stát (úlevy). Ještě pořád však není hotovo a jasno – projekt musí projít posouzením EIA. Ještě pořád i Čunek nevylučuje variantu rekonstrukce, pokud neprosadí stavbu nového. Zřídil radu, v níž je deset primářů ze Zlína a okolí, aby se do projektu promítly nezbytné praktické provozní zkušenosti, ale podle všeho ne všechno je zatím domyšleno zcela. Sice čelí kritice, že staví nemocnici a nemá dostatek personálu, ale to by samozřejmě neměl ani v případě rekonstrukce.
    Jisté je, že problémy nastanou v případě obou variant, protože objektivní posouzení se zajistit nedá. Viz už zmíněný rozptyl v nákladech a době prací. Jisté je, že u nás se nemocnice nestavěla třicet let. Jisté je, Čunek není ten pravý garant, ale co už. A jisté je, že o zákulisí se stejně nic věrohodného nedovíme.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání