Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Soudce Baxa v podstatě řekl, že ho nabídka Zemana zaskočila a nevěděl, jak s ní naložit. Jenže to bylo před čtyřmi lety – překvapení trvalo tak dlouho?
J. Kněžínek, ministr spravedlnosti

Ohlédnutí (A týden uplynul), 28. 1.

* Jedna členka republikového výboru Pirátů uvažovala o léčbě ročního dítěte bazénovou dezinfekcí – strana jí do toho mluvit nebude, jen doufám, že nebude kandidovat na žádnou vlivnou funkci. * Hannover zavádí pro veřejnou správu genderově korektní jazyk, takže se ruší pán i paní, místo učitelů budou vyučující a řečnický pult bude řečový – Hannover bude báječné místo pro život. * Škoda Auto se zařadila mezi výrobce, jejichž auta si nekoupím kvůli jménu vozu: KAMIQ (namátkou Nissan Qashqai, Kia Cee’d atd. – Kamiq (nad Vltavou?) * Ošetřovatel, který v USA obtěžkal ženu v dlouhodobém „kómatu“, se hájí tím, že neprotestovala ani jinak nedala najevo svůj nesouhlas se souloží. * Snaha Zemana ovlivnit personální obsazení vysokých soudních postů je stejně nemravná jako snaha těch stávajících ovlivnit, kdo tam má být – v tomto případě dělají oba totéž. * Řada amerických vládních úředníků postižených zablokováním výplat musela stát ve frontách před potravinovými bankami, aby měli co jíst – ani důkaz existence nadsvětelné rychlosti by mě víc nepřekvapil. * Reklama tvrdí „s rohovým nástavcem je vrtání možné až pod úhlem 90 °“ – ve skutečnosti pouze a jedině s úhlem 85 °. * Nejčastějším odpadem jsou nedopalky, přičemž filtr cigarety se rozkládá až deset let – mrazí mě při představě vajglu v igelitce. *
Hrnečku vař, ale nespal (Editorial), 28. 1.

Udělal jsem si šůmajstra (krajová slovácká specialita), ale protože jsem neměl sádlo ani škvarky, zkusil jsem uzené, ale nebylo to ono. Co teď? Naštěstí se ukázalo, že kuchařská literatura s tím počítá a existuje jednoduchá polévka z fazolí a krup a uzeného masa. Takže problém je vyřešený.
    Mezitím vznikl jiný – chuť na zelňačku a boršč. Zelňačka zvítězila, protože je jednodušší. Jenže pak se ukázalo, že nemám klobásu, takže jsem, osvícen zakoupenou polskou směsí na boršč, udělal kompromis. Zelňačkou jsem začal, masem z polévky a dalším masem do omáčky pokračuje plus nalezenou červenou řepou konče – nastala synergie jak sviňa! Polévky je moc, ale u polévky to nevadí.
    To byl poslední kulinářský úspěch. V pátek jsem si udělal vymazlenou sekanou z dvojího druhu masa, dvou žloutků, dvojitého sněhu z bílků, utřeného česneku a opražené slaniny na kostičky pokrájené, uvnitř se čtyřmi vajíčky natvrdo uvařenými, s konci natupo seříznutými, aby zbytečný bílek svou fádností nepřekážel, navrch plátečky slaninky pokladenou.
    Vypadá pěkně, akorát se příliš dlouho pekla, protože jsem na ni zapomněl, takže se zmenšila 1:2. Je tedy osminová, než měla být, a vysušená. A proč jsem na ni zapomněl? Protože jsem diskutoval s kokorektorem (kokorektor podle kopilot) na téma čárky v jedné větě před „než“. Vytočil mě svou neomaleností, s níž argumentoval v situaci, kdy hájil nikoli pravdu, ale lingvistickou libůstku. Zítra to sem dám.
    V sobotu jsme se vydali s kamarády do Kurdějova, kousek od Hustopečí (Hustopeče?). Proslulý „okus“ vína se z malé příjemné přehlídky rozvinul do monstrózní podoby s několika odlišnostmi. Košt na ne více místech, až na výjimky si naléváte sami, vína nejsou bodována. A vstup letos nekompromisních 400 se značnou neochotou pouštět dovnitř nepijící řidiče pijících posádek. Začal jsem nešťastně zabijačkovou polévkou, líčení pochází z Polífky na FB, ale je doplněno o další detaily pokrmů.
    Poctivý kyblík sliboval hodně, ale nesplnil nic. Obsahoval řídkou neosolenou vodovou tekutinu přiměřené barvy, kousky mrkve(?!) a asi tři kroupy. Zbytek tvořila černá voda s nepřehlédnutelnou pachutí spáleniny. Až den na to mi docvakla ta mrkev – používá se jako despáleninátor. Připálení doložil taky proužek látky obsahující něco krup, který se po neobratném prohrábnutí připálené polévky v kotli uvolnil z jeho stěny.
    Dosolení pomohlo jen částečně, po několika dalších lžících jsem boj vzdal a polévku po sobě ostentativně neuklidil. Kamarádka si dala škvarky, které zjevně pocházely ze stejné stáje – byly připálené a tak neslané, až jsem pojal podezření, jestli už někdo nevymyslel odsolovací sůl pro zdravé jezení. Nešly ani dosolit.
    Po několika hodinách jsem podlehl hladu a dal si vepřové řízečky (zdrobnělinka asi proto, aby na tácku mohly trůnit čtyři kousky. Předstíraly množství, ale šlo o známý trik – více kousků znamená více obalu a opticky větší porci. O vepřovosti mám jisté pochyby, slanost opět nevalná (zase ta sůůůůůůůůůůůůůl, ten nicotný nerost!), kdyby obsluha dala na nezákonný pokyn „platby kartou od 200 Kč“, ušetřil bych 95 korun plus 45 za polévku.
    Umřel Luděk Munzar, další z mých oblíbených herců, český Paul Newman.
    Fotky: na malé fotce je zdecimovaná sekaná – vypadá pěkně, ale připomíná sušené maso; Kurdějov – fotka bohužel nemůže ukázat nechutnost této zabijačkové polévky z kurdějovského Okusu vín, ani vína nebyla letos úplně dobrá (výjimku tvořila zahraniční, např. německé rýnské ryzlinky); grunt – pod krmítkem pro sýkorky se vytrvale shromažďují holubi, kteří parazitují na upadlých slunečnicových semínkách, párek bažantů (mimo záběr) to zatím zvědavě pozoruje.
Vaří se to (Meditorial), 28. 1.

V pondělním přenosu projevu z Dolní směnovny vyjmenovávala Mayová varianty odchodu země z EU a rovnou je hodnotila. Opakování referenda jednoznačně zamítla jako pohrdání vůlí lidu z toho prvního. Spíkr to shrnul: „Theresa Mayová ve svém vystoupení uvedla možné varianty dalšího vývoje, včetně opakovaného referenda.“ Ovčáci by zazpívali „to je lež, jako věž“ (slovensky „to je lož, ako vieš“).
    „Odpor vůči muslimské migraci… je prezentován, byť kultivovanější formou, i nejvyššími představiteli státu, jako jsou například prezident, předseda vlády či ministr vnitra.“ Tak zněla část odůvodnění státního zástupce, proč nestíhat verbální útoky a vyhrožování vůči ženě, která pomáhala uprchlíkům.


Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání