Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Bernoulliho rovnice ve světě (Info), 22. 1.
    Jak to vidí na University of Cambridge.
    Přednáška od Douga McLeana, bývalého šéfa sekce aerodynamiky v Boeingu.
GD
Proč letadlo letí? (Glosa), 22. 1.

Po letech přemýšlení se práce dostaly do finiše. Mluvím o knize kamaráda Milana, který se pustil do nelehkého boje, podobně jako před mnoha lety don Quijote. Zatímco tento hrdina žil ve světě vlastních mýtů a chimér, Milan se do něj byl nucen pohroužit, aby přišel na to, proč vlastně letadla lítají.
    Před nějakou dobou se na stránkách GD velice hekticky o teorii létání diskutovalo, ale to nebyla ta pravá příčina vzniku knihy. Tím bylo praskání křídel u modelů, které kamarád stavěl, a coby specialista na materiály se posléze pustil do hledání příčin tohoto jevu. A výsledkem je kniha zvíci 260 stran, která by na přelomu února a března měla opustit tiskárnu.
    Pamětliv oněch diskusí (a tady velkoryse používám slova “diskuse“, ač nic takového neproběhlo – šermování webovými odkazy o Bernoulliho zákonu diskusí nazvat nelze a jiná myšlenka se neobjevila; ostatně ani ta rovnice Bernoullimu nepatří...) zmítám se v obavách, jak zabránit tomu posměšnému „pché“, které skoro každý znalec létání pohrdavě utrousí. Jak přimět čtenáře, aby knížku aspoň otevřeli a prolistovali, aby věděli, čemu se vlastně vysmívají, když už nepolemizují.
    Ano, správně – nemůžu udělat nic. Kdo vědět nechce, žádná síla ho nepřesvědčí. Vlastní zpochybnění aplikace Bernoulliho rovnice na létání zabírá ovšem jen malou část knihy. Většina představuje velmi fundovaný a detailní přehled toho, co s lítáním souvisí a jak se pohledy měnily; teprve z těchto základů se odvíjí teorie nová. Kniha používá jen nezbytné minimum matematiky – ostatně létání je fyzikální jev a fyzika jej popisuje názorněji a pochopitelněji.
    Poznámky na závěr: První letadla vznikla dávno předtím, než byla aplikována Bernoulliho rovnice. Jinými slovy, ona létání nevyvolala. Naproti tomu první jaderný reaktor mohl být sestrojen až na základě ověřených matematicko-fyzikálních závěrů experimentálně ověřovaných.
    Druhá poznámka se týká opět oné rovnice: je zvláštní, že nikoho nenapadlo zapochybovat, jak lze rovnici popisující pohyb nestlačitelné kapaliny v omezeném prostoru (potrubí) aplikovat na pohyb tělesa ve stojícím vzduchu, nota bene znamenitě stlačitelném, a ke všemu ve volném, neomezeném prostoru.
    Na konec malý test. Jak by měla vypadat obálka takové knihy, aby přitahovala zájem laiků i odborníků a působila přesvědčivě? Nabízím animovaný GIF s devíti návrhy, z nichž jeden je skutečný. Některé ostatní jsou přehnané záměrně. Odpovědi prosím pro jednoduchost dvojí: „určitě ano“ a „určitě ne“, odůvodnění uvítám.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání