Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Dvojí předpojatost (Komentář), 16. 1.

Někde se objevilo zajímavé řešení elektrického pohonu aut. Zajímavé technicky, jinak jde o klasickou vychcanost (byť nikoli českou). Jde o auto, v jehož minipřívěsu je uložen spalovací motor pohánějící generátor, který nabízí baterie. Podle obrázku je přívěs zbytečně velký, nebyl by zase takový problém umístit jednotku do auta. Jenže tím by se z elektroauta stalo obyčejné auto, problémy s emisemi, neinkasovanými dotacemi atd.
    Zpráva je skoro tři roky stará, leč pozornost si zaslouží. Současné baterie jsou tak jako tak nabíjené elektřinou většinově pocházející z fosilních paliv. Motor pro pohon generátoru stačí s řádově menším výkonem, optimalizovaný z hlediska emisí, spotřeba elektromotoru je ostatně menší (má jinou výkonovou charakteristiku). Rozhodně by postačil ke zvýšení dojezdu, není třeba, aby poháněl auto pořád. Takže by se vešel do auta a přívěs by nebyl třeba.
    Druhý zbytečný posměch sklidilo slovo zombie. Na FB se objevila diskuse na téma, jakého je to slovo rodu? Bláboly neutnula ani moje poznámka, co na toto téma říkají Pravidla češtiny. Ta byla všem zjevně u prdele, soudě podle kategorických subjektivních a začasté arogantních poznámek. Takže vězte, že zombie může být rodu mužského, ženského i středního. V případě mužského je sice možná paradoxně životné, ale jak známo, atributy živého organismu přece jen má. Hlavně však má v tomto rodě nejpříjemnější skloňování  (jinak nemá, je nesklonné), což s charakteristikou češtiny znamenitě ladí. Je totiž postavená na tom, že už pouhý tvar slova naznačuje, co se děje, o co jde. Je rozdíl mezi „zombie“ (který pád?) a „zombiemu“ (3. pád).
    Zatímco já velkoryse nikomu neberu jeho volbu, jiní zavile hájili své s „argumenty“ typu: podle mého, určitě takto, v knížce X se používá tvar, je to kánon a podobně.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání