Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
#MeToo je hnutí, ne kampaň. Kampaň je organizovaná, hnutí je živelné.
S. Lauder, redaktorka

Ohlédnutí (A týden uplynul), 14. 1.

* Během přípravy na elektronický veletrh CES v Las Vegas „zabilo“ chytré samořídící auto chytrého autonomního robota jiného vystavovatele – právní bitvu by měly vést soudní systémy založené na AI. * Po několika dnech od polské tragédie se naši provozovatelé předhánějí v ujišťování, že oni UŽ dveře nezamykají, otevřený oheň nepoužívají atd. – tím ovšem přiznali, že to dřív dělali, stejně jako jiní. * Praha chce zavést funkci nočního starosty, který se bude věnovat problémům s hlukem z barů a restaurací, jakož i opilých turistů – Krnáčová se vrátila do funkce? * Petky nejdou recyklovat kvůli smršťovacím fóliím na nich, které obsahují chlor – někdo zase myslel prdelí. *
Stáří jako stigma? (Editorial), 14. 1.

Zvěsti o novém seriálu Most! dávaly tušit, že to nebude jednoduché. Z některých předrecenzí trčelo jak sláma z bot, že se to musí líbit, a komu ne, nepochopil to. Což o to, humor je ještě přijatelný, ale ta délka! Je to jako topinka dělaná půl hodiny. Poprvé jsem pocítil potřebu umělého smíchu.
    V poslední době se značně zvýšil počet narážek na mé názory v souvislosti s mým věkem (z 1-2 za rok na 3-4 za rok, tedy o 100 %). Mohl bych to jen tak přejít, velkoryse, ostatně velkorysost je jedna z mála, kterou vám nikdo nedá ani nevezme, ale proč? Napřed slyším, jak jsem mladej a ničemu proto nerozumím, pak je nějakou dobu klid, a za čas slyšíte totéž – jste starej a ničemu nerozumíte. Předtím už (protože nemáte zkušenosti), teď zase už (jste starej). Akorát že ty názory, co jsem míval, jsou v podstatě stejné už 30-40 let.
    Pokud se dnes nevrhám bezhlavě do nejrůznější aktivit, nesleduju kdejaké bláznivé trendy, které za pár budou nahrazené jinými trendy, stejně progresivními a „in“, jsem starý a ničemu nerozumím. Řekl bych, že tělo to má dobře vymyšlené: proč plýtvat energií na to, co nezmění. V duchu známé historky kolující od pradávna v různých verzích: chtěl bych umět poznat, co má smysl chápat a měnit, a co ne. S oblibou se cituje, kdejaký osobní kouč ji používá, jakoby byla jeho, ale jakmile se podle ní řídíte, jste holt starej.
    Ve čtvrtek jsem odjel do Prahy, a co jsem tam zažil, se dočtete zítra, dnes toho mám plné kecky. Dám si GT a na něco pěkné se podívám. DD to nebude, je ve Zlíně.
Stará a nová slova (Meditorial), 14. 1.

V korektorně Deníku N jsme se tuhle spořili o slovo „již“. Jeden kolega nekompromisně požadoval jeho nepoužívání, kolegyně tvrdila, že tak nikdo nemluví. Zůstal jsem decentně stranou, do takových debat je zbytečné se vměšovat. Důvod je jasný – iracionálno nepřebiješ. Pozoruhodné ovšem je, že v upoutávkách na deník se vyskytuje nezřídka slovo trafika. A to coby synonymum pro prodejnu (stánek) novin a časopisů. Dnes ji najdete jen zřídka, nejspíš jako zachovalou a provozovanou památku.
    Podle Lidovek vzniká CO2při spalování fosilních paliv“, bez dodatku „mimo jiné“. O přírodních zdrojích nemá hodně lidí ani ponětí, o vzniku a významu životadárného "skleníkového" plynu tuplem.
    Objevila se každoroční „nová slova“ roku. Je to nesmyslná anketa zejména pro ty, co se v používání mateřského jazyka příliš neorientují. Nová neznamená nic, pokud tak neoznačíme ta, jejich frekvence za uplynulý rok nenarostla. Letos jsme tak uvítali např. bastlit, což prý znamená „amatérsky dělat, podle čehož také vypadá výsledek“. Nikoli, bastlit znamená kutit, činnost pojímaná jako koníček, kdy naopak často výsledek zahanbí i profíky. Další přírůstek fedrovat je uveden jako cpát se, což je opět nesmysl. Fedrovali horníci – vyztužovali vyražené chodby, aby se nezhroutily. Přeneseně fedrovat znamená se vydatně najíst za účelem posílení se před namáhavou činností. Blbečci a média to posunuli jinam.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání