Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Dobrý úmysl nestačí (Poznámka), 11. 1.

Etnolog M. Zelený rozebral případ Američana, kterého zabili domorodci na jednom indickém ostrově. Byli to lidé žijící bez jakéhokoli kontaktu s civilizací a indická vláda přísně hlídá, aby je nikdo nerušil. Kontakt s civilizací by je doslova zabil. Jejich území je prostě jejich a jejich zvyky jsou sice možná nerozumné, ale opět jejich. Nepotřebují pomoc v ničem, žijí tak, jak jim příroda dovolí. Mají své vlastní zákony a „nemilosrdně“ trestají vetřelce.
    Američan byl misionářem a chtěl domorodce přiblížit Bohu. Uvažoval jako většina lidí – musíme jim pomoct. Stejně jako lezou ekoaktivisté na komíny elektráren na protest proti pálení uhlí a veřejnost s nimi většinově sympatizuje, protože bojují se zločinnými firmami za nás všechny. Když je policie zavře, jako teď na Slovensku, protestuje se. V reportáži A. Rychlíkové stojí: „V době, kdy se do globálního enviromentálního hnutí zapojují tisíce lidí, kdy se otázka naší vlastní budoucnosti řeší s čím dál větší naléhavostí, je možné dát dvanáct lidí do vazby za to, že nenásilně vyvěsili transparent z těžební věže a nazývat to oficiálně jako „poškozování a ohrožování provozu všeobecně prospěšného zařízení”. Tím „prospěšným zařízením“ naši slovenští bratři a sestry opravdu myslí důl?“ Není třeba komentáře.
    Na onom indickém ostrově by dopadli jako onen americký kazatel – přišel o hlavu. Zelený vzpomíná historku, kdy jiní  dva nadšenci putovali laicky vybaveni peruánskou džunglí. Natrefili na políčko s ovocem a snědli něco ananasů. Záhy se objevili indiáni a nekompromisně je zabili. Ti mírumilovní cestovatelé netušili, že políčka slouží jako manželská sexuální zóna a jejich narušení se chápe jako znásilnění. Neznalost zákonů však neomlouvá a vláda samozřejmě nic proti indiánům nepodnikla.
    Ne všichni na světě potřebují školy, nemocnice, počítače a mobily, ať to zní, jak chce. Export víry, kultury i demokracie je projevem nadutosti a povýšenosti, kam lze zařadit i „starost“ o ekologii. Starost, která polyká neskutečné zdroje a nevypadne skoro nic. Jen aby to s námi nedopadlo jako s tím misionářem. Pokud budeme všichni uvažovat jako Rychlíková, dopadneme tak velice rychle.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání