Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Zeď (Poznámka), 9. 1.

Když před lety začala masová migrace ze Sýrie a z dalších zemí té oblasti do Evropy, začaly některé státy stavět ploty. Už tehdy to odnesli zejména Maďaři, ačkoli s tím nezačali, např. Rakousku a Itálii to prošlo. „Před lety jsme stříhali plot na hranici, teď ho stavíme,“ moralizovali naši experti, když komentovali ploty u nás, v detenčních zařízeních. Jenže ty ploty tam byli už předtím, logicky, stejně jako všude jinde, kvůli kontrolovanému pohybu lidí.
    To, co stojí na hranicích Mexika a USA ovšem není kdejaký plot, pokud se tomu tak dá ještě říkat. Spíše zeď, která se od té berlínské liší zejména absencí stráží, právě kvůli konotaci s berlínskou. Je vysoká až devět metrů, právě proto, že není hlídaná. A zatím nestojí všude, nejen proto, že se využívá také přírodních překážek.
    Na Trumpa se nasazuje, že se snaží zeď dobudovat, jenže se zapomíná, že s tím nezačal. Byl to Clinton a po něm Obama, kdo stavbu iniciovali. Pro USA jsou hordy lidí snažících se dostat do země z důvodů ekonomických stejně nestravitelní jako migranti pro EU. Je jich zkrátka moc, se všemi důsledky z toho plynoucími. Je samozřejmě děsivé stavět novou Velkou čínskou zeď, jenže alternativy v podstatě neexistují.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání