Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Zlý zapšklý stařec (Glosa), 8. 1.

Stal jsem se nositelem tohoto označení. Z hlediska lingvistiky chybného, neb jde o vícenásobný pleonasmus, ale budiž. Formálně i věcně vzato jde spíš o velmi úzkou specifikaci. Když o někom řeknete, že je blbec, je to označení laskavé až odmítavé. Nositel nálepky ZZS nemá prakticky šanci, asi jako netopýr přibitý na vrata – jen drží.
    Když to rozeberu od konce:
  • stařec – mladík sice nejsem, ale stařec sám o sobě valné sympatie (upřímně – žádné) nevzbuzuje
  • zapšklý – jistě, jsem přirozeně s ohledem na věk konzervativní (mladý konzervativec je nonsens), což je přirozená adaptace organismu na vývoj kolem něj. Masových propadnutí kdejaké pitomosti pamatuju víc než dost, takže únikové hry řadím do kategorie parkúru, selfie na kolejích před jedoucím rychlíkem a podobným kratochvílím.
  • zlý – nepláču nad smrtí obyčejných polských dívek. Líto by mi jich bylo, kdyby je srazil opilý řidič, ne kdyby je zabil týž řidič a ony s ním byly v autě.
    Na tento status na FB se mi dostalo poučení, co to je úniková hra, jaká je to hrůza, když zemřelo pět mladých lidí a podobně. Netušil jsem, že míra závažnosti události je tak limitována počtem mrtvých. Kdyby zahynulo jedno děvče, bylo by to lokální událost na páté straně. Kdyby to bylo dvacet mrtvých děvčat, odstoupilo by několik ministrů.
    Nejde jen o počet. V roce 2010 uhořelo na Florenci devět bezdomovců. Kolik kulturních a společenských akcí bylo zrušeno? Kolik plyšáků a svíček jim lidé s citem pro tragédii donesli? Kolik slz proteklo sociálními sítěmi?
    Příčinou tragédie prý byla vadná elektroinstalace. Polsko prověřuje všechny herny nevinných únikových her. Už jich třináct zavřelo. U nás se prověření chystá. Proč se prověřují jen herny? Teď se píše, že na vině bylo vytápění. Místnost měla 7,5 m2 a byla v ní plynová bomba.
    Dívky nemohly uniknout, protože se zasekly zamčené dveře. Když je to nevinná hra, proč se zamykají? Prý kvůli „atmosféře“. V Polsku měli zachránci problém se přes zabedněná okna a zamčené dveře dostat dovnitř. Trvalo jim to 15 minut, a to vybavení. U nás se prý v budoucnu zamykat nebudou a používat otevřený oheň je už několik let zakázané. Dnes se všichni provozovatelé dušují, že oni ne, oni by nikdy nezamykali.
    Což třeba taková událost:
V šachovém klubu v Horní Dolní uhořelo pět mladých šachistů. Město vyhlásilo smutek a zrušilo všechny kulturní a společenské akce. Hasiči prozkoumávají všechny šachové kluby a herny v zemi a zjišťují stav bezpečnostních a protipožárních opatření.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání