Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
péefko místo citátu
GD

Trump diktátor? (Poznámka), 2. 1.

Poslouchám zprávy a slyším samé „Trump rozhodl, nařídil, zakázal“. Říkám si – copak on nepodléhá kontrole Kongresu a Senátu a rozhoduje o všem sám?
Dotazem znalé osoby jsem se dověděl překvapivé – pro mne – věci. Prezident USA může vydat tzv. exekutivní příkaz a nikoho k tomu nepotřebuje. Také schvaluje všechna rozhodnutí svých ministru, proto se říká „Trump nařídil“ než „ministerstvo práce a sociálních věcí nařídilo“. Má úplně jinou moc než třeba český, proto s volbou dělají takové cavyky.
Na druhé straně když třeba něco odmítali schválit Obamovi v republikánském Kongresu, taky to kolikrát zavedl exekutivním příkazem. Nevýhoda toho postupu je, že ten příkaz se zase dá jiným exekutivním příkazem zrušit, takže mu to pak Trump všechno skrečoval. Když zákon schválí Kongres, nemůže ho prezident zrušit.
Také je zajímavé, jak se tím systémem člověk jako Trump prodral a jak se ho teď ten systém snaží vyplivnout a nejde mu to. Narazil na člověka, co kašle na pravidla.
Já jsem to vyjadřování „prezident nařídil“ vždycky bral jako mediální zkratku, protože jinak to znamená, že je de facto diktátor. Asi proto se mu asi říká nejmocnější muž planety...
Gentleman
 
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání