Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Střídání (Glosa), 11. 10.

Klid, nejde o téma voleb, přestože se k nim ještě vrátím. Ale je půl druhé v noci a padají mi víční očka. Střídání nabízí zamýšlené sdílení pracovního místa ve firmách. Jeden zaměstnanec se během pracovní doby z ničeho nic zvedne a odchází. Na jeho místo záhy usedá matka, která právě odvedla dítě do školky a udělala nákup na odpoledne. Po několika hodinách jde potomka vyzvednout a štafetový kolík přebírá kolega v důchodovém věku.
    Zúčastnění si mezi sebe dělí nejen úkoly a odpracované hodiny, ale i odměnu. Chce to samozřejmě spolehlivou komunikaci a sdílení nejen fyzického místa, ale zejména informací. Počet zaměstnanců není a priori určen, ale podle všeho dva až tři, možná čtyři budou akorát. Záleží na povaze sdílené práce. Není vyloučeno, ani že se budou střídat pouze dva, ale za to několikrát denně.
    Koaliční vláda se údajně inspirovala v sousedním Německu a Slovensku, příslušná novela zákoníku práce je už na světě a běží připomínkové kolečko. Výhled na zavedení do praxe se pohybuje v polovině dalšího roku. Nápad zní zajímavě, ale otazníků je stejně dost. Problém bude zejména v podílení se na odpovědnosti za chod místa, z čehož plynou další omezení na vhodnost místa.
    Konec konců pokladní v samoobsluhách tak fungují už dávno, a to jde o peníze. V případě úřednických pozic, kde se pracuje s rozhodnutími či posouzeními nějaké situace, může dojít ke konfliktu v pohledu na věc. A není dost dobře možné, aby se dopoledne učiněné rozhodnutí do odpoledne změnilo.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání