Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Místo, abychom se bavili, jestli ta věc dobře slouží.
Studio Najbrt takto odůvodňuje podezření z plagiátorství

Ohlédnutí (A týden uplynul), 8. 10.

* Musk dostal pěkně za uši za svůj tweet o stažení akcií Tesly z burzy: kromě pokuty musí odstoupit z funkce předsedy správní rady – spravedlnost kupodivu funguje spíše pro boháče... * EU chystá nařízení požadující smazat z internetu proteroristický obsah do jedné hodiny po zveřejnění – jen aby do nebyla další dlaždice ne cestě do pekel. * Němci vybudovali v Kolíně nad Rýnem největší mešitu v Německu, která pojme 1200 lidí – další dlaždice... * Auto se přetočeným tachometrem neprojde na STK, pokud majitel nedoloží důvod změny (s výjimkou přetočení) – že to trvalo. * K módním detoxům přibyl další: digitální, spočívající v tom, že ignorujete sociální sítě – člověk má žít tak, aby žádný detox nepotřeboval, protože to mu prospěje nejvíc. * Mladí lidé dluží za používání telefonu výrazně víc než starší: 18letí o tisíc víc než 25letí, protože prý neumějí hospodařit – ale, ale, to je snad hloupá výmluva. *
Píle nese ovoce (Editorial), 8. 10.

Stal se zázrak, natáhl jsem si k pracovnímu stolu kabel namísto prodlužky. Po letech provizoria. Provizorium je zajímavé téma, velmi až navýsost. Obsahuje vnitřní rozpor: má se dělat tak, aby dostálo svému slovu, tedy aby bylo na krátkou dobu, ale spolehlivé, jenže zase ne tak moc, jinak zůstane navěky. Jsem mistr provizorií, z mnohých se stal finální stav. Udělat něco záměrně halabala člověku nedá, na mostek nepoužiju prkno, které záhy praskne. Byl bych sám proti sobě.
    Předmět Dílny mi na základní škole daly mnohé, mimo jiné základy elektrotechniky. Jenže jak šel život, měnily se normy a s nimi barvy a pravidla. Fáze bývala (mluvím o nízkonapěťových rozvodech – „domácích“) černá, modrá nebo červená, ochranný (zemnicí) vodič bílý a zelený, a nulový vodič šedý nebo bílý. Dnes je fáze hnědá (ale také černá a šedá), ochranný zeleno-žlutý a nulák modrý. Barevný babylon způsobil, že když si nedám pozor, dávám modrou na fázi.
    K dovršení všeho zlého už prý nemusí být fáze v levé dutince zásuvky, je to jen doporučení (v řadě zemí to tak je). To může vést k problému. Na vině je dvouvodičový rozvod, kdy nulák vede až k zemnicímu kolíku. Když ovšem bude fáze vpravo, nastane bůhví, co. Takže jsem propájel zásuvku-jezevčíka s přívodní šňůrou dvouvodičově (kombinovaný světelný a zásuvkový obvod to jinak nedovoluje) a pak zjistil, že jsem to udělal samozřejmě blbě! Mohl bych to na druhém konci taky prohodit, ale pak na to zapomenu nebo přijde někdo mladší, zakecá se a bude malér.
    Prosba: nepište mi k tomuto tématu žádné rady a doporučení, natož kritiky. Pouze veselé historky.
    Také jsem opravil popraskanou vyzdívku v ohništi kachlových kamen, žárem zkroucený kouřovod z 2mm plechu a vnější omítku popraskanou žárem. Tak jsem byl pilný.
    Stočil jsem směsku, protože se začala čistit, tramín jsem už nestihl, musí počkat do návratu z Prahy. Ve středu jsem si zajel do Café v kině v nedalekém Veselí nad Moravou, kde hrála česko-polská formace Kama Luwian. Tři Polláci, dva našinci. K mému překvapení byl vstup zadarmo. Hudba byla příjemná, mírně monotónní a uspávající, poprvé za dlouho publikum kapelu nevytleskávalo.
    V sobotu jsme s DD zajeli do Bořetic za kamarádem Václavem pomoct při sbírání tuším frankovky. Bylo jí přes tunu, ale tuším v šesti jsme to zvládli za tři hodiny. Bylo pěkně, nefoukalo, než jsme se nadáli, bylo hotovo. Po svačině následovalo odstopkování a mletí, umývání lóden, prostě klasika. Ještě jsme zašli za kamarádem pro burčák a odpoledne odjeli, DD pokračovala do Zlína, já jsem ještě probral s kamarády volby.
    Otevřel jsem kalvádos, resp. jabkovici, ročník 1998, tedy 20 let starou, stařenou dubovým prkýnkem, vlastní destilace. Nechci se chlubit, ale takovou lahodu jsem dlouho nepil, jemná chuť, ani stopa po ostrosti či přiboudlině, prostě nádhera. Budu muset prochutnat celý archiv.
    Pokroutil jsem hlavu nad Čunkovým úspěchem, který ho vymrští do takových výšin samolibosti, že snad konečně narazí.
    Foto: Veselí nad Moravou – polsko-česká sestava Kama Luwian; Bořetice – výhled z vinohradu na Bořetice, a meleme; historické foto z turné skupiny XXL ve Vídni, říjen 2001, za účasti českého fenoména v jazzu, Ondry Pivce, tehdy 17letého.
,

Místo, abychom se bavili, jestli ta věc dobře slouží.
Studio Najbrt takto odmítá plagiátorství
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání