Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Dokonalá nepřesnost (Názor), 13. 7.

Takový rozmach digitální fotografie, jaký pozorujeme, nemohl předpokládat nikdo, protože by musel předpovědět mobilní telefony. Ty totiž byly tím pravým impulsem, nic jiného s sebou snad kromě klíčů nikdo nenosí. Technologie digitální fotografie vedle logicky k digitálním filmům, ale také k digitalizaci tradičních médií. To kromě příjemného zálohování, a tím ochrany, vede k ne zcela pozitivním důsledkům.
    Digitální fotografie zvětšila službami ji doprovázejícími, tedy jakousi postprodukcí, propast mezi skutečností a výsledným záznamem tak, že uvedené digitalizační spory jsou směšné. Považte jen, co umějí dnešní grafické programy udělal s pořízenou fotkou: odstranění vad snímku, odstranění vad koncepce snímku, odstranění nežádoucích objektů a/nebo jejich částí, dodání žádoucích objektů a/nebo jejich částí, náprava geometrie objektů, změna perspektivy atd. To má dva důsledky. První – fotit může opravdu každý, druhý – fotografie přestala být objektivním záznamem skutečnosti, tedy důkazem.
    Obojí je špatně. Když se dnes díváte na fotky z výstav a publikací, je prakticky jedna jako druhá a kdybych měl tu drzost, řekl bych, že fotím stejně dobře jako světové špičky. Dnes totiž fotí i slepí. Jenže základem fotky je přece zachycení něčeho s jistou koncepcí, a to slepec prostě nedokáže (ale to spíše psychologický problém). Jistě, dřív se také dělaly retuše, ale ve srovnání s tím, co dokážeme dnes, šlo o banální zásahy.
    Fotografie je naštěstí nadále umělecký obor, ale fotek stojících za to je relativně mnohem méně. Digitalizace a digitální fotografie zmenšují velkou měrou věrohodnost zachycené skutečnosti a nastupující generace budou, odsouzeny žít v omylu o své minulosti.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání