Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Příslušnost (Glosa), 12. 7.

Každá záliba sdružující lidi má za následek vytvoření specifického názvosloví pro věci a dění jinak běžné. Na jedné straně je to logické, na straně druhé se nemohu zbavit dojmu, že je v tom značný prvek okázalosti a exhibicionismu. Svým způsobem to doplňuje až nahrazuje vnější projevy – oblečení, obuv, doplňky. To je taky výrazný znak společenství, ale přece jen to v civilním životě není úplně na místě. Nosit indiánskou čelenku nebo maskáče a kanady do práce je už příliš nápadné, zpravidla i nevhodné. Mluva vidět není a mezi svými si tak vyznavači toho či onoho užijí, aniž by to bylo vidět. Spiklenectví, to je další prvek projevů, o kterých se zmiňuju.
    Když začal před lety přicházet do módy golf, nechodili jeho novicové, zpravidla lidé na vedoucích místech, do zaměstnání v odpovídající výstroji. Jen v kanceláři stál nenápadně v koutě „bag“ a mluva začala obsahovat slova jako železo, par a další, samozřejmě jen při telefonování si s podobně postiženým kolegou. A samozřejmě nejlépe před nějakým shromážděním, například porada. Daleko předtím vládla vlna bridže, její hantýrka zněla, kam jste přišli.
    Na základě mnoha pozorování jsem usoudil, že těm lidem nejde zdaleka jen o tu zálibu, že ta hantýrka je něco, co je vyčleňuje, samozřejmě směrem výš, tedy povyšuje. Laik neměl šanci se zapojit a bylo mu to zpravidla okatě dáváno najevo tím, že se mu to sem tam velkoryse vysvětlilo.
    Možná by se našel nějaký psychologický rozbor tohoto jevu, který se objevuje i v politice. Jedna ministryně (která po týdnu složila funkci), předtím mluvila naprosto normálně, ale od nominace a jmenování si ze dne na den osvojila ministerskou hantýrku. Podobně ta choroba postihuje třeba tiskové mluvčí, ale tam je to asi povinné.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání