Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Finanční licoměrnost (Poznámka), 11. 7.

Kapitálové (investiční) pojištění je už delší dobu na pranýři. ČSOB se brání, že by zanedbala dohled. Takže je nejen podle ní všechno v pořádku. Pokud nás zástupce jedné banky poučuje, že pojištění není spoření, ale pojistka pro nenadálý příklad, je to Einsteinovo chucpe (na druhou), pokud táž banka ono pojištění nenabízela. S tehdy až zázračným úročením, tedy výnosem.
    Já sám jsem se stal obětí této bankovní taškařice, a nebyla to žádná z finančních institucí, které mezitím pohltil finanční Maelström. Pravda, asi 2x se mezitím přejmenovala. Řadu let jsem měl nadstandardní pojištění (při tom výnosu), pak už mi to nešlo pod nos. Kupodivu mě oslovil sám poradce (jiný, než který se mnou uzavíral smlouvu) s tím, že platím zbytečně moc, a snížil mi platbu asi na polovinu.
    Po deseti letech jsem se začal zajímat o ve smlouvě uvedené průměrné hodnocení a žasl jsem. Realita byla na hony vzdálená. Byl jsem naštěstí pořád v plusu, i když menším, než kdybych to nechal na stavebním spoření.
Příběh se šťastným koncem, dalo by se říct. Kdyby ovšem nikoli pouze občan, ale zejména stát neplnil své základní funkce a nenechal občana odírat poplatky všeho druhu. Bohužel i svými.
    Stejně jako neovlivním správnou frekvenci a napětí v síti, nemám šanci mít vliv na finanční prostředí a ani sebepilnější student bankovnictví se nevyhne chybám. Jak říkám: půjčit si milion a vrátit polovinu umí každý. Ale proč to mám tolerovat například Komerční bance, která po asi 12 letech dosáhla při mé investici 70% ztráty? Že nezaručují vývoj na trhu je zbavování se odpovědnosti, nikoli věcné upozornění. Stejně tak bych mohl do smlouvy o půjčce chtít klauzuli, že to, že nějakou dobu splácím, nezaručuje, že budu splácet i nadále. Půjčka je přece počin banky na její riziko a právní cesta je vyloučena!
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání