Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Autorské psaní korespondenčně (Nápad), 4. 7.

Po jednom dílu Všechnopárty, kde mudrovala mně nesympatická D. Emingerová o psaní a prosazovala naivně nenásilně své víkendové kursy tvůrčího psaní, mě napadlo: oč jsem horší? No řekněte sami. Mám průpravu jak jako autor, tak – hlavně – jako korektor. Rozličných textů všech možných stylů a úrovní jsem už viděl halabala.
    Emingerová své podnikání nevkusně nazývá Kurzy tvůrčího psaní podle Arnošta Lustiga, což je čisté parazitování, humus. Lustig by nic takového neřekl, pokud to nemyslel v nadsázce. Psát každý se zkrátka každý nenaučí, a pokud ano, tak asi jako hrát na křídlovku. Tvrdit něco takového není poctivé. Ekvivalentní tvrzení totiž zní „talent není třeba“.
    Není to levné – jednodenní kurs (šest hodin) stojí u ní 2500, ceny jiných nabídek jsou podobné. A jsou to vesměs skupinové akce, individuální se moc nenosí. Kromě toho je třeba někam dojíždět. Peníze nejsou to pravé, i když příjem je to zajímavý a zájem je velký, ale číst některé texty nelze penězi odškodnit.
    Tak mě napadlo zaplnit díru na trhu něčím jako je korespondenční kurs psaní. Byl by tedy přísně individuální, nikdo by nemusel mít ostych (který většina nás autorů má), že bude veřejně zesměšněný, nikdo by poznámkami nezaváděl pozornost jinam, diskuse by se netříštila.
    On by to vlastně ani kurs psaní nebyl – žádné zásady a pravidla bych předem neuváděl. Podle mého ani neexistují. Chce-li člověk umět psát, musí především psát. Na tom, co vzniklo, se pak uvidí, jaké má nešvary, manýry, co mu jde, a co ne. Šel bych tedy na věc od konce.
    Kromě toho bych nabízel posuzování už hotových věcí, což je sice podobné, ale řádově komplexnější a jiné. Nikoli, jak jsem viděl, celých románů, to je zjevně nesmysl. To není posuzování schopností, ale díla. Měl X zabít Y, nebo naopak? Takové záležitosti hodnotit je téma pro neživotnou a zbytečnou kritiku.
    Co si o tom myslíte?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání