Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
PF2017 (Téma), 30. 12.
Ať se všem daří, až na blbce.
Piccolo (Glosa), 30. 12.

Narazil jsem na diskuse ohledně názvu espressa. Malému se u nás říká piccolo. Propátral jsem letmo weby a piccolo jsem opravdu nenašel. Zato jsem narazil na web jednoho nadutého baristy, kousek uvádím:
Čech má zajímavou vlastnost. Vymýšlet si názvy a produkty, které nikdo jiný na světě nepoužívá. Třeba k nám po revoluci přijeli Italové a chtěli si objednat malou kávu. Což u nás nebylo jednoduché. A tak na barmana křičeli: „PICCOLO!“. Jako, že chtějí malé místo našich kýblů. Ten to řekl tomu, ten tomu a ta tamté. A tak úspěšně už 20 let tímto názvem nazýváme Espresso. A aby to bylo trochu zamotanější, začneme Americanu (ještě špatně udělanému) říkat Presso. Tak a teď to zamícháme do 20 litrů velkého kýble a je na světě chaos jako prase. A vůbec nás to netrápí, že jsme pak za voly.
    Pro mě z toho plyne jediné: u tohoto vola jménem Milan Polák si kávu nikdy nedám.
    Ozvala se mu jedna čtenářka z Melbourne, kde piccolo také mají. Jsou zřejmě stejní voli jako my... Další ohlas je ještě lepší: „Dělal jsem číšníka v Italské restauraci, kam „kupodivu“ chodili samí Italové, a ti si risttreto objednávali výhradně slovem piccolo…"
    Ohlasy lidí, co v zahraničí žijou, pracovali, byli jako turisté, ukazují jednoznačně, že název měníme nejen my tupí Češi, ale všichni. Je to přirozená zvyklost. Takže i v Itálii se dá espresso objednávat i jako „un caffé“, jinde stačí jen „latté“ místo „caffé latté“ atd. atd.
    Hlavní je neříkat jako někteří experti „expresso“ a nemysle si, že „turek“ je česká specialita. Není.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání