Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Svoboda a EU (Glosa), 29. 12.

Děsivé bylo předvánoční vystoupení exministra zahraničí C. Svobody na ČT24. Nechápu, jak tento člověk mohl být kdy ministrem zahraničí! Sebestředný blábolista plácal cosi o tom, že Evropa musí být jednotná, aniž by, stejně jako mnozí, specifikoval, co ta jednota podle něj je. Dalo se to však vytušit: Maul halten and weiterdienen. Tedy mlčet a makat, nemyslet si svoje, a když, tak si to nechat pro sebe, protože jiní tomu rozumějí víc a na naše rozumy nečekají.
    Svoboda není sám, kdo si plete jednotu s jednomyslností a unifikací. Neustále slyšíme, že jsme malá zem se slabým hlasem a máme dát na to, co říkají ti chytřejší, a nevymýšlet si pořád svoje. Takový "ordnung" je ovšem cokoli, jen je jednota, která odolá zubu času a nepohody. Unijní mašinérie k tomu bez přehánění míří, nebo se aspoň snaží svými direktivami, jež jsou ovšem zhusta plné výjimek nebo nedodržování. A stejně jako za předchozího se nesouhlas považuje za podvracení. V tom jsou všechny stejné.
    Demokracie stojí na právu říkat, co si myslím, a povinnosti naslouchat (nikoli poslouchat) jiným (jiné). Jakékoli omezování je v normální situaci nepřípustné a nebezpečné. Tou nenormální je výjimečný stav, a ten, pokud vím, si členové EU řídí sami. Aspoň zatím.
    Svoboda kromě toho opakoval ještě jednu povídačku: uvidíme, že všechno dopadne, jak on říkal – když nebudeme jednotní, dopadne to špatně. Jenže výroková logika neříká nic o tom, jak to dopadne, když jednotní budeme. V historii je příkladů, kam může vést umělá jednota, víc než dost.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání