Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Vlastenectví je přirozená vlastnost, kterou by příslušník národa měl pociťovat. Nevylučuje, že národy spolupracují a jsou v mírovém soužití.
Aleš Gerloch, profesor PF UK

Ohlédnutí (A týden uplynul), 27. 12.

* Rathův případ se vrací na začátek, odvolací vrchní soud zamítl odposlechy (zajímavé je, že Kotta a Pancové ne) – tak či tak někdo zase něco, jak se v médiích s oblibou říká, něco zpackal. * Polský řidič berlínského náklaďáku podle třetí verze žil až do okamžiku nárazu – další verze se připravují. * Policejní ředitel ve středu prohlásil, že pachatele brzo, možná už zítra, dopadnou – co ho nutí říkat takové nesmysly? * Premiér Sobotka ujistil občany, že podle aktuálních informací se u nás žádný teroristický útok nechystá – německá kancléřka by před týdnem zajisté prohlásila totéž. * První stávka zaměstnanců pošty dopadla bídně, zúčastnil se jen zlomek ohlášeného – počtu – prý kvůli zastrašování, uvidíme příště. * Německé úřady berlínského útočníka sice sledovaly, protože připravoval teroristický čin, ale protože se do finální fáze nedostal, pustily ho z dohledu – jak praví klasik: auto vleklo staříka třicet metrů, ale on se pak pustil, takže se nic nestalo. * Odměna za dopadení potenciálního pachatele masakru jsou jen dva průměrné roční platy – to není dost motivující jako milion euro, to už spolehlivě zapůsobí. *
Jaro je tady (Editorial), 27. 12.

Pondělí. Den malého vítězství. Podařilo se mi zablokovat virus. Nikoli odstranit, protože nevím, kde sídlí, ale tomu, aby se spustil a převzal kontrolu části PC zavedením dvou fiktivních uživatelů. Zřejmě je pachatel inteligentní, protože smazání souborů příkazem Del už nefunguje – hlásí to neexistenci souboru. Total commander taky nepomohl, smazal jen tři a na čtvrtý s příponou .tmp.exe nemá ani jako správce. Hlásí ochranu proti zápisu, která ovšem neexistuje.
    Lstivě jsem se pokusil změnit jméno toho sirotka s tím, že pak ho smažu. Pokud si ovšem nechá jméno změnit. Blbeček to dovolil, ale smazat přesto nešel. Rafinovaný virus o souboru věděl i nadále a evidoval ho pod novým jménem. Nicméně mou duši zaplavil hřejivý pocit, když se po restartu objevilo okno s dotazem, kterým programem se má přejmenovaný chudák spustit! Je vidět, že ani ten virus není všemocný a bez patřičné služby Windows program nespustí. Ještě jsem vymýtil všechny výskyty Procexp.exe (jeden si virus uchoval do podsložku IE!) a počítač mi zobe z ruky.
    Ráno mě vzbudili technici z kabelové televize, že jdou namontovat připojení. Všechno proběhlo, netušil jsem, že zelený kabel vedoucí k domu, je optika stará asi 20 let. Při prohlížení jsem zjistil, že Němci vysílají v rozlišení SD s prostorovým zvukem, což je dobrý nápad, neb (dobrý) zvuk dělá zázraky.
    Odpoledne jsem změnil nastavení účtu u ČS. Ukázalo se, že místo nynějších 70 ká měsíčně nemusím platit nic. Spořitelna jako každá banka neustále mění podmínky, aby nalákala nové klienty, ale na staré kašle a počítá s jejich setrvačností. Vějička „Účet zdarma“ se nabízí jen těm novým. Tím dobré zprávy skončily, neb přišlo (po pěti měsících) vyúčtování od RWE. Odběr ukončen 29. 7., účtovací období končí 4. 9. O vysvětlení této záhady jsem už požádal.
    Poznámka: v neděli odpoledne se mi podařilo konečně sundat prádlo visící už dva týdny na větru, dešti a jinovatce. Když jsem se vracel z vánočního zpívání, bylo pět cm sněhu. Bylo to o vločku.
Úterý. Virus zatím v pohodě, počkám si na další restart. Proč ho neudělám sám? Proč bych měl strkat hlavu do oprátky. V televizi mi nejdou některé objednané kanály, protože se mezi objednávkou a instalací nabídka změnila, dokonce jsem měl ty, co jsem nechtěl. Výhodnější je to pro mě, vyhodil jsem ty, co se mi nelíbily, a vzal jiné. Programů mám asi 30, z toho třetinu v SD a zbytek HD. I přes šedý zákal je to znatelná změna, zejména pokud půjde o promítání (až nainstaluju projektor). Nejvíc mě těší hudební kanál Mezzo se záznamy jazzových koncertů.
    Konečně jsem uviděl na 4k televizoru normální vysílání, tedy HD, a to mně vyléčilo z touhy ho mít. Zubaté okraje, spousta artefaktů, opravdu totéž, co udělá přepočet SD na HD. Na menší obrazovce to nevadí, ale taková úhlopříčka 160 už dělá své.
    Začal jsem prořezávat vrbu na předzahrádce, zatím jen spodek. Kamarád se už pustil do révy, dobrý nápad. Není proč čekat do jara, když je teď příjemně. Syn dalšího kamaráda mi to v rámci praxe udělá, syna jiného kamaráda zapojím do nalíčení búdy nad sklepem. Není to nic, co bych nesvedl, ale na úkor jiných činností. Například kanalizace. Na dvůr už bagřík raději nepustím, jednak by ho rozrajtoval, za druhé je tam přívod vody a ten už jednou utrpěl. Takže budu kopat raději sám.
    Večer jsem vyrazil do Veselí na koncert Tomáše Kočky a jeho orchestru. Ten člověk zraje jak víno. Jeho originální (v rámci kapel hrajících folkrock) aranže jsou nádherné a přirozené, ačkoli má dva hráče na perkuse. Přesto z toho nevzniká nic připomínající Afriku, Indii a další vlivy.
Středa. V poledne jsem vyrazil do Brna. Jednak jsem potřeboval koupit dárky, jednak jsme měli domluvené každoroční předvánoční popíjení tepelně upravených lihovin se Schovankou a jejím mužem. Jel jsem autobusem, takže jsem u Vaňkovky narazil na Datart. Zašel jsem se tam jen tak podívat, a hle: inspiroval jsem se ke dvěma dárkům.
    Pokračoval jsem v cestě a našel knihkupectví Dobrovský. Narvané k prasknutí – vzpomněl jsem si na toho debila politika, co tvrdil, že se dnes nečte, a proto upadá vzdělanost. Ta sice upadá, ale také kvůli lidem jako je on. I zde jsem narazil na zajímavé knihy a obohatil dárkové nadělení. Rozkurážený jsem dorazil do Bontonlandu a Svoboďáku a tam zakončil dárkové nákupy.
    Když už jsem tam byl, dal jsem si u jednoho stánku s nabídkou asi třiceti nápojů vikingský punč a pokračoval na Zelný trh. Začal jsem svařeným roséčkem, ale bylo jen vlažné, škoda. Stánek s mandlovým svařákem jsem bohužel nenašel. Začal jsem být přeslazený, když tu se postupně objevili kamarádi a poodešli jsme na malinký plácek s asi třemi stánky, někde mezi Zelným a Svobody, kde měli horké nápoje o polovinu méně sladké, takže lahodné. Dokonce na mou počest podávali Gentlemana.
    Když nastal čas, vydal jsem se na Zvonařku, protože i zpět jsem kvůli novému jízdnímu řádu jel dražším busem. Vlak totiž dojede do Kyjova v okamžiku, kdy autobus do Milotic odjíždí. Už to ani nekomentuju, ani neřeším. Společnost Kordis by mi jistě vysvětlila, že to je zlepšení a že se přirozeně ne každému hodí. Přesto jsem měl problém, protože ve Skoronicích mi zavolala DD a já jsem přejel zastávku u gruntu; zpátky to trvalo 20 minut.
    Jinak den obratu k lepšímu: pro jiné začala zima, ale pro mě cesta k jaru!!! Pro mě zima končí, den se bude prodlužovat, příroda probouzet a muži začnou myslet na to, na co ženy myslely celou zimu. Mám to tak nastavené (to roční období). Od 21. března pro mě začíná léto a nejhorší je 21. červen, kdy začíná kvartál končící podzimem.
Čtvrtek. Začal jsem se chystat na páteční odjezd do B. Koupil jsem kapra a maso na uzení. Kapra jsem odstrojil, udělal vývar, abych v B. měl míň práce. Jakou polévku udělám, ještě nevím; DD bude chtít asi vánoční, já raději hálaszlé, uvidíme. Hlavu, kůže a další dostane sousedův pes. Maso na uzení jsem vykostil a odkůžil a dal vařit polévku, bude hodit, až přijedeme po svátcích na grunt.
    Všiml jsem si, že Prima začala brutálně vypípávat nevhodná slova, a to tak, že nemáte šanci uhodnout, jaké slovo bylo. Mravnost tedy zůstává zachována, ale srozumitelnost dostala na p***l.
Pátek a víkend. Protože jedu na svátky do B., preventivně vystavím GD před odjezdem, co kdybych se k němu nedostal. Vánoce tradičně proběhnou v lenošení, jídle a pití, takže o nic nepřijdete. Ani Zemanovo vánoční vystoupení jim neublíží.
Zlaté prciny (Meditorial), 27. 12.

Na Seznamu jsem našel v úterý pod článkem o vraždě ruského velvyslance v Turecku tento ohlas: „myslím, že od toho nejsou daleko prsty křiváka zrůdného američana, poslední měsíc do nástupu trumpa musí něco ještě vyrýpat, máme jediné štěstí, že rusku vládne nejlepší politik světa, jinak bychom tu už nepsali.“ Podepsán jura, souhlasí 20 z 29.
    Další názor: „Ještě budete všichni rádi vzpomínat na komunisty, že tady byla větší svoboda než dnes. Za komunistů jsme se alespoň po Československu mohli pohybovat bez sledování.“ Podepsán Ladislav Hnyk, Úpice, souhlasí 15 z 16 (stav ve středu). I takoví jsme.
    Na ČT24 besedovali ve středu Höschel a Šonka na téma boj s terorismem. Druhý jmenovaný rozohněně tvrdil, že nemají s migrační vlnou co dělat, že je třeba zločince mezi nimi pochytat a potrestat. Prvý namítal, že to asi nepůjde, pokud nebudeme sledovat a podezírat všechny, což už zkoušely bez úspěchu některé egyptské státy.
    Ve čtvrteční MfD představili další úspěšnou ženu – matku a podnikatelku. Stejně jako v pondělním magazínu Onadnes se zásadně u žen uvádí „vychovává dvě děti“, přestože je vdaná a bez manželovy pomoci by to nezvládala. To je problém napsat „spolu s manželem vychovává dvě děti“? Bylo by to méně genderově správně?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání