Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
K čemu to potřebuju? (Glosa), 8. 12.

A je to tady. Přístup ke vzdělání podle hesla „k čemu to potřebuju umět?“, oblíbený mezi základní a střední školní mládeží (nevšiml jsem si, že by takto uvažovali vysokoškoláci, ale nepropadejme skepsi) a šířený i některými pedagogy, se už prakticky ujal.
    Ve Finsku se rozhodli od roku 2020 zrušit klasické dělení obsahu výuky na předměty jako „staromódní“ (slova vedoucí helsinského školského odboru). Žáci a studenti se budou učit „interdisciplinárně“, spíše průřezově a komplexně. To v praxi znamená učit se z každé oblasti vědění jenom to, co potřebuju.
    Jak to bude vypadat v praxi, se ještě neví. Ve fyzice zřejmě tak, že volný pád se budou učit jen zájemci o létání a parašutismus, vysokohorskou turistiku a chůzi po laně. Také se zruší lavice a studenti budou sedět v hloučcích a diskutovat o učivu. Učitelé se už připravují a dostanou přidáno. Otázkou je, co se budou učit budoucí učitelé...
Británie zůstane v EU? (Dokument), 8. 12.

Z předpovědi Saxo Bank:
    EU si uvědomuje, že je silnější se Spojeným královstvím pod jedním deštníkem než bez něj, a naznačuje ochotu udělat klíčový ústupek nebo dva v otázkách přistěhovalců a finančních služeb Spojeného království v rámci současného zvláštního postavení uvnitř EU. Do doby, než bude předložena Parlamentu výzva k hlasování podle Článku 50, bude hlasování odmítnuto ve prospěch nového uspořádání, které půjde daleko za hranice původních požadavků bývalého ministerského předsedy Davida Camerona na změnu dohody.
    Spojené království zůstane ve sféře vlivu EU. Velkým zahraničním investorům ve Velké Británii se uleví a vidíme masivní vzestup librových hedgingových fondů a silné převážení firem poskytujících finanční služby zpátky k libře. Bank of England zvýší sazby zpátky na 0,50 %, aby se přiblížila americkému Fedu a EURGBP padá na 0,7300. Vybíráme si 0,7300, neboť trh smeká klobouk, stejně jako v roce 1973, kdy Velká Británie vstoupila do EHS.
GD
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání