Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Co s penězi? (Glosa), 7. 12.

Generální ředitel ČEZu Beneš napsal pro Lidovky (21. 11.) článek o nových bruselských aktivitách v oblasti snižování emisí. Předloni schválený plán na 27% snížení emisí do roku 2030 se nenápadně mění na 30- a dokonce 40% snížení. Podle lidí z Bruselu se to již bere jako dané, aniž by se o tom vůbec jednalo.
    Beneš připomíná, že ten schválený závazek je deklarovaný jako nezávazný, což je zřejmě euroúředníkům ukradené. ČR se k splnění původního závazku blíží, chybí nám zatím jen 1,5 %. Jenže náklady na úspory nerostou lineárně, takže další tři procentní body pro nás znamenají asi 230 miliard korun navíc. Celkové jsou někde okolo 600 miliard, což pro další roky znamená 1,5-2 % HDP. Jinak řečeno všechno, co získáme ekonomickým růstem, by padlo na emisní úspory.
    Slibné trochu je, že na nesmysl v podobě tak masivních investic do tak fórového podniku, jako je snižování emisí s naivně očekávaným dopadem na klima planety, začíná poukazovat víc lidí, ne jen notoričtí popírači. A nejvíc se ozývají právě ekonomové. Ostatně v USA si od Trumpa slibují právě to, že jako byznysman bude posuzovat výdaje racionálněji a omezí plýtvání ve jménu spasení lidstva.
Zdravé svačiny ze škol (Glosa), 7. 12.

Povedená vyhláška o zákazu prodeje nezdravých potravin ve školních bufetech automatech je ukázkou břídilství státu i politiků. Nastavené hodnoty jsou takové, že je nesplňují ani jinak zdravé potraviny, dokonce ani akce Mléko do škol! Musela dostat na rok výjimku, co bude pak, netuším. Trestuhodné ovšem je, že ani po roce není vypracován prováděcí pokyn, takže nikdo neví, co dělat.
    Nepochopitelným paradoxem je, že školních jídelen se vyhláška netýká, takže hrachová kaše s párkem je přípustná, zatímco párek v bufetu být nesmí. Příkladů se dá najít víc. Některé školy proto uvažují, že bufet přesunou do jídelny, pokud ovšem nenarazí na hygienické předpisy. Nezdravé potraviny děti samozřejmě stejně jedí, protože bagetu si koupí cestou do školy, nebo jim ji připraví doma.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání