Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Ve fauně platí, že samice jsou biologicky odolnější a samci naopak vydrží menší zátěž. I proto každé pohlaví inklinuje k jiné práci.
J. Zvěřina, sexuolog

Ohlédnutí (A týden uplynul), 5. 12.

Na EET je pozitivní zatím jedno: nepadá jako jiné podobné projekty ve státních agendách jako dávky a registr vozidel. * Geolog, který v OVM věcně a bez jmen kritizoval stavbu D8 přes nestabilní území, naštval kolegy, kteří ho pilně odsoudili. * Hodnotit EET pouze podle výše vybraných daní je velká chyba, sociální dopad je neméně významný. * Příčina nehody kolumbijského letadla je neuvěřitelná: došlo palivo, přičemž letadlo letělo po standardní trase... * Antibabišův zákon je úžasný: vlastnit proti zákazu média je bude postiženo pokutou 5-250 tisíc – to je opravdu přísný trest. * Movití našinci si stavějí podzemní kryty pro přežití v případě válečných konfliktů – aby jim pak v radioaktivním pekle nebylo smutno. * Problém se zátěží od EET budou mít podniky, které mají velký rozdíl v provozu, typicky zima/léto – pokladny musí koupit, ale mimo sezónu budou nevyužité. * Nesdílím nadšení nad možností promítat na čelní sklo řadu informací pomáhajících řidiči – větší odvádění pozornosti vymyslet nešlo? * Nemá cenu planě diskutovat, jestli snížení DPH pokryje nebo ne náklady na zavedení a provoz EET, protože to má každý podnik jinak. * Dálnice D8 neměla ještě 14 dní před otevřením ani položená asfalt po celé délce – to bude pěkná Potěmkinova dálnice. * Naši Romové a Cikáni se mají nejlíp v celé EU – teď nevím, jestli je to dobře, nebo ne. * Další příklad výhod EET – na plesech a podobných podnicích se zpravidla platí hned, takže číšníci budou muset chodit i s pokladnami, které mimo akce budou ležet ladem... * Úžasný název najdete v Praze – lingvistická prasárna. *
Montér (Editorial), 5. 12.

Pondělí. Hned po ránu problém. Přes víkend se zpomalil internet na půl mega, technik vyměnil anténu, leč problém pokračoval. Při rychlosti 10 Mb/s mám reálnou dvacetinovou. Resetoval jsem, antiviroval jsem, údržbu jsem udělal, nic. Při připojení přes mobil jsem těch 10 skoro dosáhl, takže problém není v počítači. Dal jsem modem dolů a hle, chyba zmizela. Resp. rychlost se zvýšila na devět, ale výpadky se občas objeví. Poslední šance je připojit PC přímo drátem a Wi-Fi nechat pro obecné použití.
    Minulý týden mi unikla chyba v podobě „mněli“. Projel jsem to korektorem wordu, on to pustí! Dodavatelem je Lingea, napsal jsem jim a tady je odpověď:
„Vypadá to, že zde je považováno za heslo mnít ve smyslu mnout (si), kde je rozkazovací způsob Mněte. Zde je tedy pravděpodobně považováno za minulý tvar tohoto slova. Pokud si zadáte Mnět nebo Umnět, tak Vám to podtrhne a mezi návrhy jsou právě tvary Mněte či Mnít. Mnít bych považoval za zastaralý tvar slovesa Mnout, což korektor nepozná.“
    Nejsem z toho moudrý, akorát je zjevné, že více než periferní archaický gramatický jev je tvůrcům nad opravu mnohařádově častěji se vyskytujícího chybného slova.
Úterý. Neplánoval jsem cestu do Prahy, ale nakonec jsem využil možnosti jet ve středu s kamarádem autem tam i zpátky v rozmezí dvou dnů, tak jsem toho využil. Na gruntu bylo celkem pěkně, tak jsem něco udělal na zahradě a zajel do sklepa zamíchat vína.
    Dostal jsem konečně zprávu od RWE, že odběr v Kralupech byl (konečně) ukončen. Ani slovo omluvy za bombardování upomínkami po termínu ukončení(!) a podobně. Samozřejmě mi pošlou vyúčtování na starou adresu do Kralup, ne peníze rovnou na účet. Proč by se namáhali přemýšlet, že když se měnil odběratel na stejné adrese, asi tam nebudu.
Středa. V nekřesťanskou dobu pět hodin jsem vstával a záhy čekal na auto. Jeli jsme přes Hradec kvůli rozvážce, u Prahy v Klánovicích jsem vystoupil a záhy frčel do cíle. Na Barrandově jsem se hned pustil do montáže sprchového boxu. Ze začátku mi to šlo, přestože graficky odbytý návod moc nepomáhal. Jasné prvky jako rám jsou na celou stránku, ale detail spojení, natož rozlišení levého a pravého provedení a podobně chybí. Občas jsem tedy smontoval špatně a musel se vracet. Plastové profily, které jsou stočené, jsou nakresleny rozvinuté, kdy vypadají jako lišty. Některé pytlíčky se spojovacím materiálem jsou popsané, jiné ne...
    Jako vždy se šetří na materiálu. Kupodivu je pro krycí díly použito sklo, nikoli nabízející se lehký plast, zato podložky jsou z plechu tloušťky alobalu, další z měkkého plastu, takže se hlava šroubu prořízne. Nezbylo než práci přerušit a jít koupit pořádný materiál.
    Montoval jsem box ne na vaničce, jak se má, protože jednak se připevňuje, až je hotový, jednak se vaničkou bude šibovat a hlavně: musí se vyrovnat! Jak, to nevím, protože na stavěcí šrouby se dostanu, jen když vaničku naklopím (to by box spadl), ale hlavně u naklopené nevidím, kolik který šroub potřebuje dotáhnout či povolit. Montážní chybějí, takže budu muset šrouby vysunout tak, aby mezi okrajem vaničky a podlahou bylo dost místa, abych tam prostrčil ruku. Pak to ovšem bude nevzhledné, jelikož obvodové stěny vaničky budou cca tři cm nad podlahou... Musím to vymyslet, asi otvory proříznu.
    Zkrátím to: začal jsem v půl jedné a skončil s hodinovým přerušením v půl desáté. Záměr montovat jako hodinový manžel sprchové boxy (další bych zvládl tak za tři hodiny) jsem zamítl – za 500 to dělat nebudu a 1000 mi nikdo nedá.
Čtvrtek. Cesta zpátky začala dřív, čímž se ukázalo, že na místo srazu Opatov se dostanu za půl hodiny! V podstatě je celá Praha znamenitě dostupná. Dálnice byla průjezdná, takže jsme po půl jedné byli v Miloticích. Plusem bylo, že jsme jeli zkratkou mimo silnici, po polní asfaltce, ideální pro kola. Směrem na Brno se tak dá vyhnout nepříjemnému kopci Stražovják.
    Loni jsem už nepořádal VGG z řady důvodů, jedním bylo, že jsem nepřestal v nejlepším. Nicméně zaseté semínko se ujalo a kamarád Milan, jeden z pravidelných účastníků, pořádá letos inspirovanou akci pod názvem GZG (patrně grog za grogem, ale lze negenderově dekódovat i jako gentleman za gentlemanem), a to 16. 12. v 16. 16. Já nejspíše zase posedím s kamarády v Růžovce, nicméně účast na GZG nevylučuju. Pro příznivce VGG dám včas vědět.
Pátek a víkend. Něco se stalo a v tomto týdnu se začal GD zobrazovat chybně – text se objevuje až pod pravým sloupcem. Ve všech prohlížečích, co jsem zkoušel. Pokud máte možnost volit kompatibilní zobrazení (IE), lze to napravit a je vidět, že problém tvoří rámec s citátem týdne. Proč, netuším.
    Udělalo se pěkně, takže jsem mohl být na zahradě a dělat podzimní práce. Odpoledne jsem zajel do Kyjova nakoupit a objevil jsem v Penny vynikající slovenský gin ve slevě. Pořídil jsem dvě flašky a další nákup, naházel všechno do tašky a odjel. Večer jsem si vzpomněl, kde asi jsou. Nikde. Nechal jsem je tam.
    V sobotu jsem se vydal pro zapomenuté lahve, ale zbytečně, pokladní poctivá nebyla. Protože plocha na odkládání zakoupeného zboží je minimální, musela si všimnout hned, že tam zůstaly, a stihla by zavolat. Nezavolala...
    Po poledni přijela DD a začali jsme se chystat na oslavu narozenin místní kamarádky. Poslušni výzvy z pozvání, že máme přijít nalehko, bez obleků a rób, jsme to vzali doslova. Část přišla v pyžamech, já jsem si vzal kraťasy, sandály a namaloval jsem si nehty na modro. Oslava se přiměřeně protáhla, takže druhý den jsem vstával až v poledne.
    Akorát jsem se stačil nasoukat do kroje a už mě DD vezla na místo srazu. Jeli jsme do Nedakonic na Mikulášské zpívání. Zpátky jsme dorazili po šesté, takže na dorážku sobotní oslavy už se mi nechtělo.
Jaké máte pohlavý? (Meditorial), 5. 12.

Prakticky veškeré zprávy na ČT24 a hedlajny zmiňovaly zřícení kolumbijského letadla, kde zahynulo na 80 lidí, toliko v souvislosti s tím, že nějaký místní fotbalový klub letěl kamsi na zápas. Ukázka etického přístupu a profesionality jak sviňa.
    Jakýsi socdem politik na úterní tiskovce zasvěceně pravil, že většina Čechů prakticky nečte. Jak je vidět z tabulky vydaných titulů za předchozí rok (zdroj: Česká národní bibliografie, podle Výkazů o neperiodických publikacích je jich skoro o dva tisíce víc), není to pravda. Nutno doplnit, že jen asi polovina jsou knihy ke čtení, zbytek jsou úřední a další nezáživné publikace.
    Ani vědecký časopis není ušetřený hovadností, které jsou už za hranicemi tolerance. Ukázka je z časopisu Vesmír.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání