Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Svoboda a interpretace (Glosa), 1. 12.

Rozhovor s umělcem Vl. Franzem (LN 21. 11.) byl zajímavý už zvláštním použitím slova „vaporizovaný“, který Franz charakterizoval to, že po podpoře Zemana ve volbách nemá do čeho píchnout. „Byl jsem divadelním světem vaporizován,“ jsou jeho vlastní slova. Vaporizace je odpařování, změna kapaliny v páru.
    V Orwellově románu 1984 byli nepohodlní lidé vaporizováni – zmizeli, byli odstraněni. Jenže to, že o Franzovu tvorbu, byť získal mnohá ocenění, není zájem a Franz se možná oprávněně domnívá, že zná důvod, nemá s vypařováním nic společného. Nota bene Franz žije a existuje, přednáší, jeho stávající tvorba není vymazávána z archivů.
    Meritem záležitosti je Franzovo chápání svobody, svobodné volby. Sám o ní mluví jako jednom ze základních lidských práv. Pokud jde o její využívání jím, je všechno v pořádku. Pokud využívají jiní v tom, smyslu, že se jim jeho podpora Zemana v prezidentských volbách nelíbí, tudíž mu nedávají kšefty, je to zase jejich volba. Neexistuje žádný státní zájem, žádná úřednická zvůle, která by mu zakazovala tvořit a svá díla nabízet, natož aby zakazovala je uvádět.
    Franz se točí na tom, že mít svůj názor a volbu má být akceptováno jinými, kteří mají jiný názor a volí jinou volbu. Jinak řečeno i když se mi nelíbí, jak se choval, mám to chápat a respektovat, zatímco on mé rozhodnutí chápat nemusí, protože je reakcí na to jeho. Jenže si to představuje špatně, protože události nejsou nezávislé a svobodné rozhodování je okolnostmi podmíněno.
    Není to totalitní myšlení, jak se domnívá, ani uzurpování si rode soudce či kádrováka. Součástí svobodné volby je taky přijmutí jejích následků, nedílnou součástí. Právě proto, aby svobodné rozhodování a volba nebyly bezbřehými akty bez odpovědnosti za následky. Bylo tomu tak za totality a tím spíš je tak tomu i dnes.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání