Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Stejně sračka (Glosa), 29. 11.

Skončil seriál Kosmo, prý velmi úspěšný. Autor T. Baldýnský se ve svém Posledním slově v Lidovkách pomstil všem, co seriál kritizovali – jmenovitě a mstivě je uvedl. Jednomu kritikovi například vytkl, že zhodnotil seriál, aniž viděl jiný díl než první. Je to prý jako kdyby člověk odložil knihu po pár desítkách stránek.
    Baldýnský není málo ješitný, ale tady udělal metodickou botu, již vytýkal jiným. Hodně lidí knihu, která je nezaujme, odloží. Proč by se měli prokousávat nezáživnou hlušinou a spoléhat na diamant v poslední kapitole? Zrovna čtení vyžaduje nemálo úsilí. Abych zjistil, že mi jídlo nechutná, taky ho nemusím snít celé.
    Kosmo mělo geniální nápad, ale žalostné provedení scénářem počínaje. Poctivě jsem zhlédl první díl, kterému je vždycky věnována největší péče. Právě proto, aby seriál zaujal, tak co Baldýnský blbne? Trvám na tom, že šlo o bídné dílko s ubohým konzumním humorem, proti kterému jsou Kameňáky či Babovřesky skvostem.
    Divácký úspěch přisuzuju jízlivosti v lidech, kdy smích vyvolá (domněle pouze) cizí poklesek či projev. Viz mnou často připomínané parafrázování Klausova mluveného projevu či aférce s perem. Tomu se také lidé smějí. Bohužel.
Záludnost EET (Poznámka), 29. 11.

Až teď mě napadla zásadní výhrada proti EET, která se projeví především na venkově. Tam je ve velké míře rozšířený „směnný obchod“ ve službách. Já ti udělám střechu garáže a ty mi položíš podlahy – typická ukázka. Ve slabší verzi já ti pomůžu se střechou a ty mi pomůžeš s podlahou. Taky se službami smazávají dluhy a protislužby. O tom, že polovina vesnice je provázaná spřízněním a řada věcí, typicky stavba domu, je otázkou rodinné pomoci, nemluvě.
    To vše samozřejmě – a přirozeně – jde mimo jakékoli účetnictví. Jinak to často ani nejde. Například materiál se nedodává vůbec, nebo jen zčásti, používá se už použitý, cihly z bouračky, staré nevyužité zásoby, řádně zaplacené a evidované. Tady nutně pokus o jakoukoli evidenci musí selhat a selže. Jednotlivé položky plnění rozklíčovat prakticky nepůjde.
    Při absurdním trvání na EET se teoreticky celá tato oblast protiplnění zastaví. To samozřejmě ne, jen se to zkomplikuje vymýšlením jiných cest, jímž údajně mimořádně oplýváme. Je to omyl – hledání obcházejících cestiček je člověku vlastní a bojuje takto odjakživa proti nesmyslné státní a úřednické zvůli.
    Pořád mluvíme o předcích a o potřebě se od nich učit v tom a onom, jenže člověk si svobodně vybere to, co potřebuje k přežití a eliminování nesmyslů.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání