Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Notreserve (Glosa), 23. 11.

Německý nápad, aby každá domácnost měla zásobu jídla na deset dní je prokazatelně především kšeft. Balík pro čtyři lidi na týden vychází na sedm tisíc korun a víc. Obsahuje sušené potraviny a konzervy. Zarazila mě přemíra luštěnin – fazole a cizrna nejsou to, co člověk běžně konzumuje.
    Není jasné, pro jakou situaci je to míněno. Sušená potrava vyžaduje velké množství vody a také zdroj tepla pro přípravu. Oboje je ve válečné či jiné výjimečné situaci problém. Když nejde elektřina, plyn a voda, může si člověk sušenou potravu jedině strčit někam. Za předpokladu, že se po několika dnech zásobování energiemi a vodou napraví, není třeba dělat zmatky. Nějak se to přežije. Pokud ne, muselo by se počítat s pořízením zásob vody, vařičů a topiva. To už ovšem zavání poplašnou zprávou, o nepraktičnosti nemluvě.
    Železná zásoba má vydržet deset let, pak se musí obnovit, sníst nebo vyhodit. Další ukázka nekoncepčnosti, či lépe vychytralosti těch, co s tím přišli. Za ty peníze to samozřejmě vyhazovat nikdo chtít nebude, takže se budou lidé cpát prošlými železnými zásobami.
    Reportáž v MfD, kdy redaktorka s dětmi absolvovala týdenní pobyt na chatě bez elektřiny, byla odbytá a plná nesmyslů. Máme mít například velkou zásobu baterií. Tam je trvanlivost diskutabilní a využití starých pochybné. Doporučovat, co tam být má a nemá, je značně subjektivní už s ohledem na to, že není řečeno, o jakou situaci se má jednat. Pokud cukr, rýži a další mít v zásobě nemusím, protože to koupím, platí to i pro zmíněné baterky a další.
    Odtržená od reality byla právě ta izolace spojená s potřebou komunikace s okolím, hraním her aj. Komunikovat v případě kalamity by nebylo s kým, hraní her spotřebovává zdroje. Prostě zase nedomyšlené.
    Samozřejmě existují i balíčky pro vegetariány a další minority. Existují i tříměsíční nouzové balíky s trvanlivostí až 25 let (!), cena od 37 tisíc korun. Některé nabízejí hotová jídla (asi sedm druhů, to musí být rozkoš), jiné lahůdky typu paštika z divočáka a láhev značkového vína.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání