Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Platy mužů a žen (Glosa), 18. 11.

Oblíbené diskusní téma věci neznalých odborníků, kteří vycházejí ze statistik, aniž by se zajímali, jak se to počítá. Hlavně že se může poukázat na to, jaké mizerné postavení máme v rámci EU. Zatím se neobjevily pokusy pro uzákonění, což souvisí s tím, že není dostatečně známo, jak se platy počítají. Před časem jsem psal o situaci v USA, která není nijak valná. Skupina odborníků se pustila do očesání balastu na platech a původní rozdíl se smrskl řádově na procenta.
    Pozoruhodné je, že se sice mluví o rozdílech mezi průměrným platem mužů a žen na stejných pozicích, ale nikdo se nepozastavuje nad rozdílem platů na stejných pozicích v rámci téhož pohlaví. To si toho nikdo nevšiml, nebo je to záměr?
    Problémy ve statistice začínají už u průměrného platu nějakého postu. Záleží na vzdělání, věku, praxi, zkušenostech, jenže také na tom, o jaký časový druh práce jde. Plná pracovní doba, zkrácený úvazek, přesčasy... Dále zajisté rozhoduje pracovní nasazení zaměstnance – a jak se právě toto měří? O málo čem z uvedených parametrů něco víme, spíše nic.
    Opakuji, ani dva muži na tzv. stejných postech nemají stejný plat. A dodávám: ví někdo o tom, kdy nastoupili do téže firmy dva lidé, muž a žena, ze stejné školy se stejným vzděláním a zkušenostmi a kvalifikačními předpoklady, kteří nastoupili na papírově identické místo, přičemž žena dostala jiný plat?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání