Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Problém těsného výsledku (Glosa), 8. 11.

Proč Británie nechává posoudit soudem odchod z Unie, nechápu. Přece zákon o referendu vládu zavazuje, a to, že výsledek byl „těsný“, nedává soudu důvod, aby rozhodl, že o odchodu má rozhodnout parlament. I bez znalosti místního práva je zřejmé, že hrozí potenciální konflikt. Co když parlament brexit zamítne? Pak proti sobě stojí dvě protichůdná a neřešitelná rozhodnutí.
    Problém „těsných“ výsledků je obecný a divím se, že nikdo nepřišel na jednoduchý algoritmus. Nejprve se stanoví míra těsnosti, třeba v procentech odevzdaných hlasů. Pokud pak výsledek bude mimo ni, bude automaticky platný, pokud ne, bude to řešit soud.
Zbytečné peníze (Glosa), 8. 11.

Jistý Němec žil pět let bez peněz (jedovatě poznamenávám, že je vegan). Chtěl tím dokázat, že se bez nich lze obejít, a nejen to – tvrdí, že tak mohou žít i ostatní. Proto ta poznámka o veganovi. Na dotaz, jak se obešel bez bydlení, dopravy, jídla, poplatků za energie a služby, počítač, internet... bezelstně odpověděl, že všechno nějak získal od známých. Těm se jeho experiment líbil, tak ho podporovali.
    Přesto tvrdí, že kdyby to dělal každý, byla by jeho myšlenka úspěšná. Co potřebujeme, bychom si půjčovali od jiných, protože každý nemusí mít auto, sekačku, mobil. Vůbec mu nedochází, že by nikde nic nesehnal, protože by se prakticky nic nevyrábělo, neboť by se téměř nenakupovalo, nebo za horentní sumy. Za ně vlastně taky ne, protože peníze by přece nebyly – to bylo cílem jeho pětiletého pokusu.
    A teď si představte, že takoví lidé už dnes komplikují život většinové společnosti blokováním jejího zažitého způsobu fungování, který nelze atomizovat a rušit nevhodné procesy. A až se dostanou k moci... Naštěstí moc korumpuje, nejen finančně a názorově, ale zejména pokud jde o ideály.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání