Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Proč ta pozornost? (Glosička), 4. 11.

Mluvčí Ovčáček (Mluvčáček ode mě neuvidíte a neuslyšíte; je to vtipné asi jako nadužívané Klausovo zdůrazňování „opravdu, ale opravdu“) je muž na svém místě. Není to pochvala, je to hodnocení. Za svého šéfa by dýchal, Zeman může děkovat osudu, že má někoho, kdo ty jeho trapnosti ne žehlí, ale odpovědně sděluje a umocňuje.
    Včerejší Lidovky se zabývaly Ovčáčkovým tweetováním. Do dneška prý poslal přes 2600 tweetů, z toho pětina byla urážlivá, pravila analýza. Článek zabral nejen polovinu titulní strany, ale i další dvě uvnitř listu. Obsahují výběr z tweetů. Otázkou je, jestli je potřeba dokazovat, jaký někdo je, takovou kanonádou citací.
    Další otázkou je, komu za to Ovčáček stojí, a tady je odpověď nabíledni: zvedne to náklad. Ovčáčkem totiž každý opovrhuje, stejně jako nikdo nečte bulvár a nekupuje výrobky, jež nejsou „fair trade“, a na televizi se dívá jen na ČT2.
    Takže o Ovčáčka vážení vůbec nejde. Ubohost je v tomto případě na naší straně.
Rozdíly mezi mužem a ženou (Seriál), 4. 11.

Dlouhá léta ve mě zraje myšlenka napsat o rozdílech mezi mužem a ženou. Původně to měla být série črt spíše žertovné (žentovné?) povahy, psaná lehkou rukou. Pak jsem pojal ideu zabývat se tímto fenoménem osvětově, pokusit se vysvětlit, že ač jsme každý jiný, jsme pořád stejní v tom, že jsme lidé stejně hodnotní ve všech ohledech. Nato jsem úspěšně potlačil touhu podat to satiricky žíravě a kousavě.
    Všechno padlo, protože jsem pochopil, že žádný způsob nemá šanci na úspěch. Sice jsem v každém případě měl jako dané přistupovat k tématu maximálně poctivě subjektivně (neb objektivita neexistuje, viz krédo tohoto, webu), vysvětlit, že to, že nějaká vlastnost je (typicky) mužská či ženská, neznamená, že platí pro 100 % daného pohlaví a že neexistují výjimky.
    Mužská nebo ženská vlastnost je prostě většinová, bez číselného vymezení oné většiny. Ve starých knihách, kdy se ještě smělo o lidech psát a mluvit svobodně, kdy generické maskulinum bylo lingvistickým jevem a ne machoidní nadávkou, kdy lidé věděli, že koncovka „-ová“ není přivlastňovací a nepletli si ji s „-ova“, kdy se do funkcí všeho druhu dostávali lidé (ne)kompetentní, nikoli procentuálně genderově (ne)volení... prostě kdy rozum vítězil nad kvótami, se dočtete věci, které další generace už nebude vědět.
    Kdy se smělo mluvit svobodně, bez obavy, že se objeví genderový věrozvěst a poučí vás, že chybně uvažujete. Využívám tedy posledních let, kdy ještě mohu něco takového napsat, protože stejně úspěšně jako zavedli absolutní přednost chodců na přechodech, zakážou méně úspěšně absolutně kouření (místo aby zakázali výrobu kuřiva) a velmi vést antigenderové řeči.
    V tuto dobu probíhá soud s ředitelkou kvůli údajnému zákazu nošení muslimských šátků. Na fotce před soudní síní je několik nemuslimek z různých pokrokových organizací, které mají hlavu zahalenu šátkem na podporu postižené studentky. Nic nevědí, soud zdaleka nerozhodl, ale tyto ženy už mají jasno. Typicky ženská vlastnost? Nikoli, tady jsme si rovni – nevědomost hříchu nečiní, ale budí jasno.
    Rozdíly mezi muži a ženami bude volný seriál, jako název mně napadlo „69 rozdílů mezi“. Bude nepravidelný, protože je jasné, že se v něm kdekdo pozná. Je to logické, bude o většinových vlastnostech. Nemá cenu předem upozorňovat, že podobnost je čistě náhodná. Jednomu z pohlaví nic nevysvětlíte.
    Na závěr malá prognóza. Až ženy obsadí v politice kýžený významný podíl vlivných míst, a získají tak vliv (jaké bude procento, si netroufám odhadnout, ale nebude to velké číslo), dojde ke skokové změně, jako v případě štěpné reakce. Kvantita se změní v kvalitu: muži z politiky odejdou, samozřejmě až na pár alpinistických výjimek.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání