Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Czechia (Poznámka), 2. 11.

Poprask kolem „nového“ názvu republiky, jak se nám tehdy snažila některá namluvit, je už půl roku za námi. Nekritičtí obhájci jednoslovného názvu, který všichni vyžadují, teď mohou smutně pohlížet na výsledek. Podle zjištění není důvod k jásotu, protože propagace je mizivá. Většině těch, jichž se to týká, se název nezamlouvá nikoli kvůli osobní libůstce, ale kvůli reakci okolí. Tedy těch, co údajně krátký název požadovali. Jedním z důvodů nepřijímání názvu je, kdo by to čekal, jeho záměna s názvy jiných států znějících podobně.
    Ovšem P. Kamberský, redaktor z Lidovek, ani tuto skutečnost neumí podat jinak než s despektem vůči vlastnímu národu. Prý nás nepřijetí může názvu Czechia může traumatizovat, protože nemá-li stát jednoslovný název, „vyznívá to divně“. Jak říkal Cimrman, problém není jen myšlenku uchopit, ale také ji opustit. Bohužel Kamberského zaslepenost je dána spíše chronickou neschopností myšlenku pochopit.
Homeopatika (Komentář), 2. 11.

Fungují, nebo ne? Jako řada jiných nepřirozených jevů, i tento, jakmile je podroben zkoumání, ztrácí funkci. Podobně jako v Čapkově povídce muž, který létal, před komisí definitivně selhal. Princip léčení podobného podobným při nulové koncentraci účinné látky, z níž v roztoku zůstal jen „otisk“, je zjevně nefunkční. Argument o funkci placeba poněkud nabourává tvrzení, že homeopatika působí i na zvířata, jenže relevantní a věrohodná studie nikde. Další argument, že řada léků působila léta přes to, že o mechanismu účinku jsme nevěděli nic, můžeme jako nesmysl přejít. Analogie není argument.
    Homeopatika jsou celosvětovým jevem, někde jsou částečně hrazena pojišťovnami. To také není argument, jen tím ukazuju, že nejde o českou neznalost a hloupost, jak někteří neznalí a hloupí soudí. Pokud jsou homeopatika pojímána jako součást znalostní medicíny, která na pacienta nahlíží jako na celek a hledá příčiny potíží z globálního pohledu, je to jen dobře, ale ani to neznamená, že je potvrzený jejich účinek.
    A ten je možný! Řada studií prokázala, že při pokusech, kdy se náhodně vybraným lidem dávalo homeopatikum a placebo, ale nikdo nevěděl, co dostal, nejsou účinky homeopatika ve většině případů lepší než placeba. Přeloženo do češtiny to znamená, že homeopatikum je ve většině případů stejné nebo horší než placebo, nebo ještě jasněji: používat placebo místo homeopatika je obecně stejná nebo přínosnější. Míra přínosu je ovšem neznámá, takže logický závěr je, že homeopatikum a placebo jsou stejně účinné. Tedy to, co se dalo očekávat, co známe všichni z vlastní praxe.
    Věř a víra tvá tě uzdraví. Je-li tento přístup podpořen placebem/homeopatikem, je účinek téměř zaručen...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání