Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Očekávaný neúspěch (Glosa), 21. 10.

Komunistka Semelová se ani podle druhého soudu nemusí omlouvat za výroky o mírumilovné bratrské pomoci v roce 1968 či objektivním soudu s Horákovou. I laik pochopí, že obvinění postavené na tím způsobené osobní újmě žalujícího nemělo šanci. Proč nezvolil porušení zákona na zpochybňování, schvalování a ospravedlňování zločinů komunismu, který v případě Horákové měl šanci, těžko soudit.
    Jisté je, že pokud rozsudek bude pravomocný, můžou lidé podobné výroky slýchat častěji a není pochyb, že není vyloučeno, že se dostanou do učenic a škol. Určitě existuje dost učitelů-komunistů, kteří dětem vysvětlí, jak to tehdy doopravdy bylo. Protože žalujícím byl právník, u nějž je takové pochybení ve kvalifikaci jeho i činu Semelové takřka vyloučeno, nabízí se spekulace. Žaloba byla účelová a záměrně formulovaná tak, aby takové zpochybňování v budoucnu komunistům beztrestně prošlo.
Tibetské tanečky (Komentář), 21. 10.

Dalajláma by letos u nás po jedenácté. Přijal ho osobně pouze Havel, ostatně ten ho pozval a podle všeho z nich byli kamarádi, protože dalajláma za ním jezdil i po skončení prezidentování. Za Havla dalajlámu přijímali i jiní vysocí činitelé (ministr zahraničí, premiér, místopředseda senátu, pražský primátor), navštěvoval Senát i Sněmovnu. Klaus se sice nezapojil, ale ani neměl nejapné komentáře.
    Letos to ovšem bylo ostudné. Oficiální nepřijetí bylo z Hradu a vlády dost trapně či předposraně komentováno. Přitom dalajláma tu nebyl na státní návštěvě, ale jako účastník každoroční konference Havlem kdysi založené. Nemusel se s ním tedy nikdo setkat, kdo nechtěl, ale měl aspoň držet hubu a ne ještě zbaběle říkat, že vysocí lidovečtí politici se s ním setkali na základě vlastní, nikoli státní aktivity.
    Jediný, kdo může být pyšný na průběh nehodící se návštěvy, jsou Číňané. Prý nabízejí patřičně naladěným politikům jako výraz uznání jejich postoje plastiku víček...
    Ještěže se na 50 senátorů naštvalo a s Tibeťanem se sešlo.
    Jenže to pořád ještě není konec trampot. Obhájci oprávněnosti setkání Hermana a Bělobrádka s dalajlámou se nechali slyšet, že se může každý setkat, s kým chce. Budou mezi nimi zajisté mnozí z těch, co vytýkají Zemanovi setkávání s Rusy, cestu na Rodos a podobně. Takže dvojí metr? Je nesmysl, že se politik může setkávat s kýmkoli, což není třeba detailně rozebírat.
    Čtveřice nejvyšších vládních papalášů si pospíšila vlézt Číňanům do prdele a označila setkání politiků za jejich osobní akci. Bělobrádek velkoryse označil to prohlášení za legitimní. Typický lidovecký postoj. Akorát že legitimní neznamená automaticky etický, morální, na místě. Jenže to už je jiná pohádka.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání