Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Naivní nabubřelost (Glosa), 6. 10.

Dva studenti gymnázia vydali vlastní učebnici angličtiny: je „moderní a přináší nové trendy ve výuce“. Stojí 400 korun. Není mi jasné, co je to „moderní“, protože toto slovo nemá jasnou definici. Znamená současný až mírně nadčasový, bez bližšího vymezení. Má to být znak kvality? „Nové trendy“ jsou totéž, protože automaticky neznamenají kvalitativní zlepšení.
    Ergo kladívko s takovou propagací je koupě učebnice více než rizikový podnik. To už je lepší prodávat za 50 korun učebnici S námi se angličtinu také nenaučíte. Je to férové, poctivé, objektivní, zaručené a levné.
Kdo má pomáhat? (Poznámka), 6. 10.

Nejvíc uprchlíků ze Sýrie a dalších center nepokojů pojmou nikoli země vyspělé, ale naopak ty chudé. Mezi deset nejaktivnějších patří státy z okolí ohnisek. Čemu se vlastně divíme? Je logické, že nejvíce uprchlíků se usadí co nejblíž, protože to je jednak praktické, jednak perspektivní. Každý přece doufá, že se bude moci vrátit domů. Hromadná emigrace před půl světa už není založena na obavě o život, ale o to si polepšit. Ale i zde se tyčí jako memento možnost pomoci těm, kdo neměli to štěstí, a posléze se vrátit.
    Takže nakonec má pomoc vyspělých zemí charakter ekonomický, nikoli humanitární. A tady už je na úvaze, do jaké míry se zapojovat a pomáhat. Země s konflikty nebojují kameny a holemi, ale nejmodernější technikou. Když čteme, kolik stojí raketa či kulomet, je zjevné, že si je ti pastevci asi nekupují. Ani nevyrábějí. Také si je nepůjčují.
    Dokonalé zbraně vyrábějí pouze vyspělé státy. Neříkám, že je snad přímo na válečná místa dodávají, ale nějak se tam dostat musí a někdo je zaplatit také musí. Je to jako s bojem proti kouření. Místo efektivního zákazu výroby a prodeje tabákových výrobků se vede masivní boj pomocí zákonů, vyhlášek a omezování kouření. Licoměrnost v obou případech jak vyšitá.
    Nemáme diskutovat o kvótách a hledat optimální množství migrantů, které ten či onen stát pojme, na základě HDP, počtu obyvatel, průměrného příjmu, vzdělání atd. atd., a tvářit se, jak objektivně a spravedlivě si uprchlíky rozdělujeme. Máme problém řešit, a to se nestane tisíce kilometrů od místa apokalypsy. Tam jen zaděláváme na další problémy.
    Ukažte mi jedinou „vyspělou“ zemi, která vyřešila problémy vlastních lidí! Jednu jedinou! Tak jak má řešit problém lidí z jiných kultur, s jinými zvyklostmi a zvyky.
    Ještě že je na planetě tolik písku, do kterého se vejde „moudrých“ hlav až běda.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání