Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Důraz na detail (Glosa), 27. 9.

Specifikum ženského přístupu a vidění světa, tak často a vehementně popíraného, stejně jako rozdílu mezi muži a ženami, znamenitě dokládá věta z jednoho receptu: Vychladlou paštiku zatížíme například konzervou fazolí.
    Vidíte to? Muž napíše „konzervou“, protože je naprosto jedno, jakou. Není třeba dělat studie dokazující, že nezáleží na tom, čím paštiku (ti odvážnější to zobecní na jakýkoli podklad) zatížíme.
    Žena naproti tomu nejen uvede, jaká konzerva, tedy jaký obsah je pro zatížení nejvhodnější, ale je o tom přesvědčena a ze své pravdy neustoupí. A může to být nositelka Nobelovy ceny...
Nabubřelost (Poznámka), 27. 9.

Setkání unijní sedmadvacítky v Bratislavě budiž několikanásobným mementem. Budou se mj. stavět další ploty, za což před rokem Maďarsko ostatní pilně kritizovali, Lucembursko požadovalo dokonce jeho vyloučení.
    A dnes? Bulharsko bude stavět plot, ale nikoli za své, jako Maďaři, ale za vydatný příspěvek tří miliard korun od Unie a vyslání jednotek na ochranu hranic. Ta se nakonec stala zásadním a hlavním výsledkem setkání. Vnější hranice se uzavřou.
    Jestlipak někdo řekne „sorry, před rokem jsme udělali chybu“?
Kaplického knihovna (Názor), 27. 9.

Knihovna nestojí nikoli kvůli národní povaze, ale proto, že národ byl tehdy v názoru na stavbu rozpůlený. Jan Kaplický zemřel, tím pádem je konec. Zástupce za tvůrce není a řeči „my to postavíme jinak“ neberu vážně.
O Kaplického Národní knihovně rozhodly jiné okolnosti než názor lidí. Zdá se, že věc nebyla dobře zorganizovaná. Kdyby tehdejší ředitel Národní knihovny víc myslel na to, jak zapojit nejvyšší politiky, aby mohli stříhat pásku, byl by možná úspěšnější.
Nedovedu si představit, že by ve Francii vznikly národní budovy bez politické podpory.
Josef Pleskot, architekt
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání