Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Neuvážená výjimka (Téma), 22. 9.
U nás je nově povoleno to, s čím jsem se setkal dříve v zahraničí – jízda některých vozidel v jednosměrce v protisměru. Například ve Španělsku mohou někde kromě cyklistů jezdit i taxíky nebo autobusy. U nás zatím jen cyklisté. Považuju to za hovadinu, ale budiž. Jenže jak je to s předností toho protijedoucího cyklisty? Když přijede z jednosměrky vpravo po vaší ruce, má přednost?
Zbytečná představa (Komentář), 22. 9.

Probíhající akce Světluška přináší klasické a opakované nesmysly. Pro mě za mě ať se provozují kavárny, kde je tma, ale ať proboha nikdo neříká, že tak vidomí získají „unikátní“ možnost si zkusit, jaké to je být slepý. Nezískají ani náhodou.
    Nemusí kvůli tomu nikam chodit, stačí si doma zavázat oči, zhasnout a jít si udělat kafe. Hlavně však slepí se až na výjimky stali slepými jinak, ne ze dne na den. Drtivá většina je slepých tak dlouho, že jejich zkušenosti s tímto handicapem jsou naprosto jiné. Jsou nesmírně zvýhodněni proti návštěvníkovi zatemněné kavárny, který je „slepý“ jen několik minut. I zkušení slepci byli po úrazu či nemoci v počátku bezbranní jako dočasně nevidící vidoucí.
Zika a migranti (Glosa), 22. 9.

Ptáte se, co mají společného? Před olympiádou v Riu panovaly značné obavy, mediálně s gustem rozebírané a rozmazávané. Po Riu tatáž média ironicky referovala, že žádná nákaza, ani jediná, se neobjevila – takže obavy a přípravy byly zbytečné. Ukázka neschopnosti logicky myslet.
    Blíží se volby a řada kandidátů se vytasila s tím, že (islámští) migranti u nás nemají co dělat a oni se o to postarají, jen jim dát hlas. Média to ironicky komentují s tím, že migrantů je u nás max. pár desítek a že jde o klasický populismus a strašení. A není třeba trvat na tom, že o jejich počtu rozhodneme sami.
    A tady je společný bod: pokud migrantů zůstane pár desítek, resp. pokud s nimi nebude problém, mohou si média dělat posměšky z xenofobie do alelujá. Pokud ovšem nastane problém, budou titíž novináři požadovat vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít? Podobně by řádili, kdyby v Riu rozpoutala epidemie ziky.
    To, že se něco nestane, neznamená, že se to stát nemohlo. Proto existuje prevence, proto jsou na letištích rámy a nesmíte si brát s sebou tekutiny... Přitom to, že se počet leteckých nehod nezvyšuje, ačkoli každá další teroristická akce ukazuje, že následná opatření jsou zbytečná, protože nezabrání tomu, co se stalo, je důsledkem něčeho, o čem nemáme tušení.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání