Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
I odborník blábolí (Glosa), 14. 9.

Česká škola je věčné téma. Také věčná ukázka diletantství v pohledu na ni. B. Kartous z EDUinu se pokusil najít příčiny zaostávání našeho vzdělávacího systému (MfD 31. 8.). Povedlo se mu to jinak, než zamýšlel. Jeho kritika systému výuku a přístupu měla být rádoby vtipná a lehkým perem psaná, bohužel se nezdařilo.
    K tomu, že naše školství je spíše skanzen, prý přispívá tok, že „píšeme perem na papír s okraji, případně křídou na tabuli. Zkoušíme příkladné memorování. Hodnotíme děti na škále od 1 do 5 ve stejných předmětech jako jejich rodiče, prarodiče i praprarodiče“.
    Postupně vyvracím:
  • neexistuje souvislost s tím, na čem a čím píšeme, pokud jsou to nástroje jednoduché, spolehlivé a rychlé
  • nememorování přináší ovoce v tom, že maturanti neumějí odečíst z hlavy 100-40 a berou si na pomoc mobil
  • není prokázaní souvislost číselného, písmenkového a slovního hodnocení na kvalitu výuku, navíc posledně uvedený způsob znemožňuje srovnávání, tudíž postup nejlepších výš atd.
    Věta s hodnocením je navíc mizerně stylizovaná.
    Kartous v tomto duchu sepsal celý článek, aniž by se dostal aspoň k příčinám neuspokojivého stavu našeho školství. Semlel páté přes deváté a výsledek se logicky (ne)dostavil. Pěknou tečkou je tudíž hrubka v následující větě (pro vysvětlení: autor tvrdí, že učitel bere jako pokladní v supermarketu): „Bude stát lákat pokladní ze supermarketu, aby šli učit matematiku?
    Poznámka: jeden čtenář mě upozornil na to, že pokladní coby genderově neutrální může mít i mužský rod, takže "i" je na místě. Pravdou je, že mi to mohlo dojít, ale pravdou taky je, že s ohledem na feminizaci pokladních, která přesahuje feminizaci učitelské profese, je nejvýše pravděpodobné, že autor mínil ženu.
Do ekologické prdele (Poznámka), 14. 9.

Elektřina je nově pohonná látka, takže nabíječky elektroaut postihl přísný režim. Dřív ji mohl třeba hotel či supermarket nabízet zákazníkům či hostům, teď bude muset jet podle předpisů pro tankovací pumpy. Nedosti na tom, pokud přesto prodeje bohatě dotovaných a jinak hýčkaných elektrických aut porostou podle zbožného očekávání, logicky poklesne nemalý výnos daně z prodeje PHM. Bude tedy nutné dotovaný provoz majitelům zdanit. A kruh se uzavírá...
    Je s podivem, že se rozjíždí další dotační humbuk, jako kdyby ty předchozí zkušenosti nestačily. Prostě se zase hrneme do nějaké prdele, aniž bychom tušili či měli představu, jak budeme řešit případný úspěch.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání