Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Menší zlo (Spekulace), 13. 9.

V těchto dnech prý vyšla v respektovaném americkém vědeckém časopisu studie několika fyziků, která tvrdí, že pád Dvojčat v roce 2001 nebyl zapříčiněný požárem, ale spíše byl řízený. Konspirační teorie s tím ostatně tehdy také přišly. Podle vědců nejde o kategorické tvrzení, jen možný závěr z fyzikálních skutečností a zkušeností s řízenou demolicí.
    Myslím, že lze hladce skloubit obě možnosti. Náraz letadel a požár není třeba zpochybňovat, ostatně to prakticky ani nejde. Řízený odstřel má svou logiku: požár zvládnout nešlo, lidi zachránit taky ne. Hrozilo však nebezpečí, že se věžáky zhroutí nekontrolovaně a při své výšce zasáhnou mnoho lidí, jichž v okolí bylo víc než dost.
    Racionální kalkul pak velí, a stalo se to už dřív, že je lepší neztrácet čas a úsilí neproveditelnou a marnou záchranou a udělat něco jistě obtížně z hlediska rozhodování přijatelného. Zabít k smrti již odsouzené a zachránit žijící.
Proč 25? (Glosa), 13. 9.

EU stanovila pro pohon elektrokol maximální výkon motoru 250 W a max. rychlost, při níž je aktivní asistence, na 25 km/h. Omezení na 25 km/h platí obecně u jiných pohonů než lidských. V opačném případě se mění charakter vozítka a platí omezení v podstatě jako pro mopedy aj. s rychlostí 50 km/h.
    Jest to evidentně naprostý nesmysl. Pohon vás nesmí z jakýchsi podivných důvodů, spíše záminek, urychlit nad zmíněných 25 km/h. Vlastní silou se však nad tuto mez dostat smíte, ba i nad 50 km/h. V čem je rychlá jízda s externím pohonem nebezpečnější než vlastní, jsem nezjistil. Patrně si odpovědní úředníci tuto otázku ani nepoložili.
    Já bych jim položil jinou: proč 25? Proč ne 24, 26, 28.5 a další zajímavé hodnoty? Tuším to. Úřední limit/číslo musí být krásné, působit důvěryhodně, aby za ním občan viděl tu námahu normovačů. Zajisté mnozí z nich trpí, protože věk dospělosti už jim unikl – 18 věru není nic, čím by se mohl úředník chlubit.
Gtleman
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání