Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Evropská armáda nebude (Téma), 6. 9.
Pokus o zřízení evropské armády, protože NATO prý nestačí, je jen rafinovanou snahou o uskutečnění snu některých europapalášů. Je to vznik Spojených států evropských, které definitivně a spolehlivě znivelizovaly členy EU tak, že by neměli šanci se vzepřít diktátu shora už v ničem. Evropa je totiž pořád příliš mnohovrstevnatá, než aby ji šlo řídit podle přání vrchnosti. Armáda je proto výtečný nápad.
Blbečci (Komentář), 6. 9.

Není třeba Babiše milovat ani jím pohrdat, abychom zjistili, že jeho výrok ohledně tábora v Letech média zpracovala po svém. Ušima jsem neklidně zastříhal, kdy jsem četl výrok autora citace, že „začátek jsem tam nedíval“. Pak stačilo zjistit, že výrok navíc není nahraný, ale chycený ze vzduchu, a celá věc vypadá jinak.
    Řada komentátorů do případu s chutí namočila Klause, který také měl Lety zpochybňovat, ačkoli jen upřesňoval fakta. Jednak je pedant a hlavně měl pravdu. Problémy nepocházejí z chybného hodnocení, ale z chybného nazývání faktů.
    Sám Babiš svou neschopností ani ne se omluvit, ale vysvětlit tak, aby současně nezaútočil, to bohužel celé nechal pořádně rozhořet. Jeho výroky nebyly vytržené z kontextu, ony do něj nebyly médii vůbec zasazeny, což je rozdíl. Babiš přece nepřijel někam a jen tak baj voko neřekl, co se cituje. To nebylo prohlášení pro tisk při pobytu v Letech, ale při rozhovoru s lidmi na návštěvě Varnsdorfu.
    Takže popořádku. Tábor v Letech vznikl jako pracovní, pak byl změněn na sběrný a nakonec tam většina lidí byli opravdu Romové. Většina, ne všichni. Asi čtvrtina tam internovaných (počítáno všech, nejen Romů) zemřela, opravdu na tyfus, zbytek byl přesunut do vyhlazovací Osvětimi, polovina (!) se vrátila (vyhlazování má výrazně větší skóre). Uvádím to ne proto, abych situaci zlehčoval, ale proto, aby bylo vidět, že tábor a jeho „náplň“ nelze charakterizovat oblíbenou novinářskou zkratkou. Je to nejen neomalené, je to trestuhodné, protože manipulativní.
    Základní posun vznikl na začátku, kdy Babiš pravil (podle většiny médií): „Mám známého v Písku, je mu osmdesát, a ten si ještě pamatuje, že Romové chodili všichni do práce.“ Podle Respektu Babiš řekl: „... když jsem byl na návštěvě u firmy Ravak v Příbrami, tak mě zakladatel firmy pan Vařeka, kterému je 82 let informoval, že zažil časy, kdy všichni romští spoluobčané pracovali, a mluvil o Letech, kde podle jeho názoru byl pracovní tábor, a ne koncentrační tábor, jak se o tom mluví.“ Poněkud divný způsob citování...
    Fotograf Hradílek z toho – podle svých slov, viz výše – udělal: „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali.“ Pokud někdo necítí zásadní rozdíl mezi těmi výroky, ať dál nečte; a jak by řekl Cimrman, ať raději nečte vůbec.
Chtěl jsem záležitost původně rozebrat detailněji, aby bylo opravdu jasné, co udělá formulace a jaká byla fakta, ale proč? Na to je specialistou don Quijote.
    Jsem dalek bránit Babiše a také bych ho rád viděl jinde než ve vládě. Na druhé straně bych rád, aby tam nebyl kvůli něčemu jinému, než cílená mediální manipulace. Pokud jde o blbečky, má bohužel pravdu.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání