Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Řešení (Téma), 1. 9.
Lidi si poradí, jak ukázala novinka na trhu – krycí pouzdra na krabičky cigaret, kde jsou nově hnusné obrázky rozkládajících se orgánů v důsledku kouření. Prodávají se dražší rafinovaná, i levná obyčejná papírová. Žádný zákon ani zákaz s tím nic nenadělá, odstrašující účinek se minimalizuje. To jedině účinné, zakázat výrobu cigaret, si samozřejmě nikdo netroufne...
Zase zpátky (Glosa), 1. 9.

Abychom se nenudili, vymýšlejí vizionáři nové a nové trendy. Protože jejich počet je však omezený (trendů, nikoli vizionářů), některé se opakují. Podle nové studie je třetina plastového odpadu nevyužitá a zůstává v přírodě. Pro mě je to pozitivní informace – dvě třetiny se recyklují či jinak likvidují, to je přece krásné!
    Jenže odborníci to vidí jinak. Volají po tom, aby se všechno vracelo zpět ekonomiky, aby tak byla prakticky bezodpadová. V USA se například vyhazuje 40 % potravin, což je jistě špatně. Je to sice jen o sedm procentních bodů víc než mnou chválené třetiny u odpadů, ale u potravin cítíme, že plýtvání lze zamezit jinak.
    Tam produkce tlačí do lidí evidentně zbytečně moc produkce, tedy šetření by mělo začít tady. Ale kdepak, samozřejmě se hledají cesty, jak vyhozené potraviny dále zpracovat. Logicky, pokud se nějaká úžasná cesta pro využití nespotřebovaných potravin najde, se produkce dále zvýší, aby se technologie na zpracování potravinového odpadu lépe využily a zaplatily.
    Že kecám? Před lety nám guruové tloukli do hlavy, že opravovat je drahé, lepší je celý díl vyhodit a nahradit. Je to sice taky drahé, ale pro zákazníka, nikoli výrobce. Řešení se našlo v recyklování sesbíraných komponent, takže vzniklo nové odvětví. Všichni si chválili, jak pěkně využíváme a neplýtváme. Že tomu tak není, jaksi spadlo pod stůl.
    Teď se pomalu začíná nahlížet, že opravovat je vlastně levnější a nepochybně se vyrojí spousta hesel a sloganů podporujících tuto rozumnou činnost. Optimismus však není na místě: až se staronová myšlenka mediálně vyčerpá, titíž guruové přijdou s něčím, co opravování popře jako drahé, neefektivní a přírodnímu prostředí škodící.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání