Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Promile (Glosa), 26. 8.

Senát protlačil novelu zákona dovolující, aby cyklisté mohli jezdit – s jistými omezeními – s 0,8 promile alkoholu v krvi. Šance, že to projde sněmovnou, je však mizivá, protože... Protože řada poslanců „uvažuje“ tupě ve smyslu „známe Čechy: povolíme jedno pivo, vypijou deset“.
    Už mě unavuje poslouchat tento nesmysl, jímž nás častují ti, jejichž intelekt jen o něco převyšuje ten slepičí. Je to pohrdání spoluobčany, lidmi obecně. Pohrdání a přezírání a ten, kdo takto argumentuje, by neměl mít právo jakkoli ovlivňovat veřejný život.
    Jen o málo nesmyslnější jsou rádoby věcné argumenty statistické. Cyklisté zaviní pod vlivem alkoholu ročně XXX nehod. Zkuste najít strukturu těch případů a zjistíte, že neexistuje. Na jedné hromadě jsou podnapilí cyklisté na cyklostezkách, opilci jedoucí z hospody domů nebo do jiné hospody, prostě opilci obecně. Kupodivu se nepřipomíná, kolik nehod se týká jiných podnapilých účastníků nehod, začasté smrtelných – chodců. I ti jsou přece účastníky silničního provozu. Proč tedy není zakázáno chodit podnapilý?
    Nahnilou třešničkou na dortu je neschopnost kalkulovat s výpočtem promile v krvi v závislosti na vypitém alkoholu. Uvažujme pro jednoduchost, že jedno pivo zvedne promile alkoholu o 0,2 promile a vyprchá za dvě hodiny. Tři piva se nelogicky rovnají 0,6 promile. Jenže kdo pije tak, že v jednom okamžiku do sebe chlast nalije? Prvotně požité pivo přece z krve pomalu mizí. Pije-li někdo jedno pivo za hodinu (a uvažujme, že ho kopne do sebe na počátku té hodiny), nemá po třech hodinách 0,6 promile, ale jen 0,1. První a druhé pivo se už odbouralo a třetí z poloviny.
    Poslední pitomostí je používání jakýchsi brýlí simulujících opilost. Alkohol působí na čivy a nervy zevnitř, více méně nepřímo, kdežto brýle zvenčí a přímo.
    Suma sumárum je působení alkoholu v malých dávkách výrazně méně dramatické a redukovat ho jen na mechanický výpočet a krevní test je (záměrná?) metodická chyba.
Záhada kódu (HTML), 26. 8.

Tento týden jsem zápasil s editorem. Články byly zmršené. Když už jsem myslel, že to mám, lup! Pokazilo se to i zpětně. Texty obsahovaly nesmysly typu:
Sbírat okurky ráno nebo večer, ne v poledne, aby nebyly
    Znaky s &aacute se ke všemu zobrazovaly na obrazovce jinak. A aby toho nebylo dost, pokazily se zpětně i články starší, sepsané ještě v Netscape Composeru. Byl jsem z toho na větvi. Napřed jsem odstranil ty „akutní“ nesmysly. Nic. Pak jsem vzal zdravou kostru starého článku a dal jí nový obsah. Nic. To už bylo na pováženou: dva formálně identické články se zobrazily každý jinak.
    Začal jsem lézt po zdi. Pak mě osvítil duch svatý a zkopíroval jsem složku s nainstalovaným Netscapem ze starého počítače. Pokud si vzpomínáte, instalační program se pod W7 nechtěl spustit. A stal se zázrak: fungovalo to. A nejen to, starým věrným editorem opravený článek ovlivnil i ty ostatní a celý web se spravil.
    Nejásám, protože nevím, v čem byl problém. Ale mám konečně klid.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání