Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Je škoda, aby lidé chodili pro krásné Bělohorské ulici pod zemí.
P. Kolínská, pražská radní, k uzavření tunelu pro pěší pod zmíněnou ulicí

Ohlédnutí (A týden uplynul), 22. 8.

* Německo zvažuje posun odchodu do důchodu z 65 na 69 let: chtějí si zachovat úroveň důchodu 43 % z platu – u nás je to 40 % a má to jít na 34 %... * Nevystrkujte holou prdel na konvoj amerických vojáků, mohli byste dostat 10 měsíců podmíněně – samozřejmě to platí pro jakoukoli vystrčenou holou. * Jedna žena přežila po spadnutí do moře z výletní lodi 40 hodin, než ji našli: plavala a šlapala vodu – vida, dobrá zpráva. * Zeman se na Hradě opevňuje: původně žádné prohlídky návštěvníků se z náhodných změnily na nedokonalé generální – obavy, že by nám mohl být prezident ukradenej, nejsou bohužel na místě. * V Německu zavedli lekce humoru pro učitele stresované nezbednými žáky – Ordnung muss doch sein! * Protiuprchlickoislámská píseň od O. Žižkové byla podrobena kritickému oku D. Drtinové, která zpěvačce vytkla nedostatečné „ozdrojování“ – vskutku inovativní přístup kdysi přední moderátorky. * Nevím, proč je takové haló kolem toho, že do Izraele dodávají plynové masky „stejné“ firmy jako před 70 lety německé armádě – jsme nějak moc hákliví. * Podobně nechápu šrumec kolem autobusu polepeného nabídkou výletů do Osvětimi, který posloužil nechvalně známému „provokatérovi“ Klusákovi k natáčení jakéhosi podivného dokumentu. * OSA už neví, z čeho by ještě tahala peníze, a tak se chystá na paměti v mobilech, protože je lze použít na ukládání hudby – už by tuto organizaci měli vykázat tam, kam patří. * Fidel Castro prý měl 35 tisíc žen a nyní okouzlil i komunistku Bebarovou-Rujbrovou – ke styku prý nedošlo. * Neohrožený policista Šlachta zase potěšeně kvitoval pokutu, kterou dostal člověk, jenž ho označil za traktoristu: prý jezdil, stejně jako Jurečka, kombajnem – spravedlnost nelze umlčet. *
Mouchy se namnožily (Editorial), 22. 8.

Pondělí. Měl jsem vnuky na starosti sám, počasí bylo všelijaké, tak jsme dopoledne byli doma. Bavili se po svém, já taky, s občasnými kontrolními body. Zjistil jsem, kde je motokárová dráha, jejíž reklamu jsem viděl. Měli i dětskou motokáru a stroj pro dva – rodiče a dítě.
    Po obědě se najednou vyčasilo a udělalo horko, tak jsme vyrazili na koupaliště. Z něj pak rovnou do Pánova, oblasti u Hodonína, de facto kousek od Ratíškovic. Starší Š. už mohl na motokáru, mladší L. byla odkázaná na můj doprovod. Dobře jsme udělali, protože řízení šlo tak ztuha, že i kdyby dosáhla na pedály, asi by nezatočila. Odjeli jsme jednu jízdu, já jsem toho měl plné zuby, jak se volant nechtěl hnout. Š. jezdil opatrně, takže jsem musel pořád přibrzďovat, ale záhy se do toho vpravil a jezdil na poprvé velice slušně.
Úterý. Ráno jsme i s DD, která přijela večer, odjeli do Zlína a přes Kostelec, kde jsme nabrali mou tam žijící sestru, do Lešné, tedy stejnojmenné zoo. Když jsem tam byl naposledy, bylo tam jedno parkoviště. Teď je jich tam asi pět, všechna přeplněná. Kam se hrabe pražská zoo! Neskutečné davy lidí, předražené pití a jídlo, fronty. Prošli jsme jen část. Cestou zpátky jsme ještě pobyli v Kostelci, kde se děcka vycachtala v zahradním bazénku, pak na skok na Podvesnou k neteři. Na grunt jsme se dostali až večer.
Už jsem skoro přešel na W7. Problém s editorem HTML, který je kompatibilní s letitým redakčním systémem GD, vyřešil NVU, derivát editoru z Netscapu. Jeho Composer je snad první program, který už na W7+ nelze spustit, a ostatní editory zase produkovaly nepoužitelný kód. Dobojoval jsem také vítězně s nesmyslným nástrojem SmartScreen, který vás chrání před podivnými weby.
V mém případě mi zakázal stáhnout jeden film. Nevím, proč, film byl neškodný. Zákaz byl nekompromisní, žádné „chcete přesto pokračovat?“. Všechny zdroje na jeho vypnutí papouškovaly návod Microsoftu, který je mylný – v Centru akcí není nikde vlevo volba ohledně SmartScreenu. Je docela obyčejně v Nástrojích...
Středa. Jako slaměný vdovec jsem tradičně nechal vnukům, aby si zábavu našli sami. Po poledni měla přijet mladší dcera, takže jsme stejně jinak nemohli, jen jsem je nalákal na kuřecí řízky, aby měli cíl dne. Příjezd se však oddaloval, dílem kvůli tomu, že jí ujel ranní vlak, dílem proto, že ten druhý se zdržel v Pardubicích, kde údajně kdosi omylem postříkal spolucestující pepřovým sprejem. Tím pádem jí ujel spoj v Brně a do Kyjova přijela až pozdě odpoledne.
    To však bylo výhodou, protože se mezitím vyjasnilo počasí a mohli jsme se jet koupat do Vracova. Koupaliště bylo prakticky prázdné, jen jeden člověk plaval. Stál jsem ve vodě a mluvil s dětmi, kdy tu do mě zezadu někdo vrazil. Byl to onen plavec a nevraživě se tázal, proč tam překážím. Koupaliště prázdné, stopy pro plavce nevyznačené, takže neměl co sledovat, a on mě nemohl obeplout, ačkoli viděl, že stojím zády k němu! Mezitím přijela i DD a vydali jsme se z koupání opět na motokáry. Já jsem tentokrát pauzíroval a jen sledoval nerovný souboj tří motokár.
Čtvrtek. Po ránu jsme se vydali na výlet do skanzenu v Modré, kde jsme zavítali i do tunelu pod rybníkem s rybami, jimž dominovaly dvě vyzy. Pak jsme zašli do blízkého kostela ve Velehradu a odtud do Starého Města, kde je zoo se zvířaty svařených z kovového odpadu, a motokáry. Ty byly nacpané zájemci, takže jsme je oželeli a podívali se na onu zoo. Některé exponáty jsou prostinké – sud s nožičkami coby prase, jiné zachycují jistou dynamiku i umění. Jaguár svařený pouze z článků řetězu je asi vrcholem tvorby, ale toho jsem nevyfotil.
    Cestou na tradiční motokáry jsme se zastavili na koupališti v Moravském Písku, protože se nečekaně udělalo horko. Příjemné koupaliště, bylo nás tam asi pět. Objevili jsme zajímavý úkaz – šikmé sluneční paprsky se na jehličí, bublinách a jiných artefaktech zajímavě lámaly a promítaly na dno. Na motokárách jsme měli štěstí, šli jsme hned na řadu. Tentokrát jsem si zajel i sám.
Pátek a víkend. Další výlet, tentokrát do Lednice, zkomplikovala objížďka za Podivínem. Byla tak mizerně značená, že jsme si zajeli asi 20 km a půl hodiny. S ohledem na drobotinu jsme zámek vynechali, prošli skleník a park k minaretu. 302 schodů v něm jsem zase vynechal já, někdo musel přece fotit. Zpátky jsme to vzali rovnou do Bohuslavic na biokoupaliště, kde jsme byli třetí návštěvníci ten den. Inu, jiný kraj, jiný mrav. Už chápu, proč se koupaliště zavřou 31. 8., bez ohledu na počasí.
    V sobotu jsme čekali na příjezd starší dcery, počasí ostatně nebylo – stejně jako předchozí dny – valné. Dopoledne až zima, jíž jsme využili k výletu na houby. Něco jsme našli, překvapilo mně, jaké je v lese sucho. Některé houby už nevědí, kde růst. Někdy po třetí pak nastalo zlepšení počasí až na vedro. Takže jsme skončili ve Vracově na asi posledním koupání letos.
    V neděli ráno postupně odjely tři výpravy – starší dcera s dětmi, DD a nakonec mladší dcera. Já jsem osiřel, pomalu jsem ospale uklízel hračky, které se uplatní opět až za rok. Ospale proto, že druhou noc po sobě znělo tuc-tuc z asi pět km vzdáleného kempu, kde je v tuto dobu každoročně jakýsi víkendový festiválek.
    Všude bylo už od soboty plno much, nevím, kde se vzaly. Celé léto daly pokoj, jen pár masařek reagovalo na vaření v kuchyni, a teď toto! Byly to ty agresivní mouchy, co pijou krev. Nechal jsem raději zavřené dveře, houfovaly se před nimi.
    Uvařil jsem si kompot z padaných jablek, přidal jsem pár švestek, jahody, maliny, něco rozinek, hroznového vína a rumu. Loňské už jsem snědl. Letos bude asi chudo, vína moc nebude, ovoce taky ne, takže žádné výstavy asi neobešlu a medaile nezískám. Aspoň dopiju zbytky.
    Fotky: našel jsem z minulého týdne nezvyklý ruční kolotoč a lezení po provazovém žebříku. Z výpravy do Lešné mám pěkného nosorožce a tučňáky, ze zlínské Podvesné nezvykle akční želvu. Následují nezvykle kladené cihly ve skanzenu Modrá, mávání výpravy z lednického minaretu – která ruka je čí, nevím. A na závěr pouštění lodičky na milockém rybníku.
Komáři se ženili (Meditorial), 22. 8.

Komáři zika v místě OH jsou přehnaným nebezpečím, praví zasvěceně pondělní komentář M. Němého (MfD). Proč? Při fotbalovém mistrovství světa v roce 2014 tamtéž hrozilo nebezpečí mnohem horší krvácivé horečky, ale byli pouze tři nakažení, z Ria nikdo. To je člověk na post hlavního hygienika!
    Film Antropoid Češi nepochopí – tolik lze pochopit z recenze M. Spáčilové (překlep Spíčilové je myslím výstižnější). Není to recenze, ale ukázka české malosti (považované za uvážlivost a sebereflexi), konečně naší hledané národní vlastnosti.
    Čtvrteční Příloha MfD selhala hned dvakrát. Jednak Bartoškovi zprasil grafik neskutečně obálkovou fotku, což i laik posoudí jejím srovnáním s jinými uvnitř, jednak rozhovor opatřili titulkem „Děcka, jsem zpátky“, což ovšem Bartoška podle rozhovoru nikdy neřekl!
    V mladofrontovní příloze Víkend uplatnila redaktorka K. Kubíčková svůj bystrý rozum, když procentní pokles rozvodovosti odůvodnila tím, že je míň svateb, takže logicky míň rozvodů.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání