Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Míra rizika (Glosa), 19. 8.

Jacísi američtí bezpečnostní odborníci zjistili, že D. Trump by byl nejrizikovějším prezidentem v historii. Vycházím z českých zpráv, nehodlám ztrácet čas studiem originálů, kde stejně asi nic přesnějšího nebude. Odborníci jsou z jedné strany (republikáni), což už samo o sobě zajišťuje nestrannost. Haha.
    Zajímala by mě metodika. Jaká kritéria pro rizikovost prezidentů se používají? Jaká je vlastně stupnice a jednotky? A jaká  je kritická hodnota? Kolika bodů dosáhl předchozí nejrizikovější prezident? A vůbec: jaký je histogram nebezpečnosti amerických prezidentů?
    Bez odpovědí na tyto otázky je celá zpráva jen účelovou snůškou banalit.
Záhada (Matematika), 19. 8.

Zajímavůstku ze světa vědy nabídl před časem P. Koubský v Lidovkách. Je jí 80 let stará hypotéza německého matematika Collatze, že následují algoritmus, přesněji posloupnost operací, má konečný počet kroků:
a) vezněme přirozené číslo
b) je-li sudé, vydělte ho dvěma, je-li liché, vynásobte ho třemi a přičtěte jedničku
c) je-li výsledek 1 skončete, jinak pokračujte krokem b)
    Jako často jindy, i v současnosti se matematici pokoušejí tento problém vyřešit brutální silou pomocí počítačů. Už zkoumají 22ciferná čísla – pro případ, že byste chtěli přispět svou snahou. Tento zdánlivě tupý postup má logiku, protože stačí najít jediné číslo, které neprojde, a je vyhráno.
    Kupodivu má tento problém praktické dopady. Je jím rozklad čísla na prvočísla neboli hledání prvočísel. Ten je výpočetně pracný proto, že se pokaždé musí začít znovu: znalost rozkladu jednoho čísla není k ničemu pro rozklad čísla o jedničku většího. A právě rozklad na prvočísla je základním stavebním kamenem šifrovacích technik... Kdyby se urychlil, je bezpečnost v háji.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání