Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Jednotka lži (Téma), 16. 8.
Mělo by se říkat „lže jako Hašek“. Hejtman Jihomoravského kraje, proslulý tuctem zapírání v jednom tahu, kdy na mikrofon ve studiu opakoval, že na žádné schůzce v Lánech nebyl, si to teď zopakoval. Opakovaně tvrdil, že svoji mluvčí nezná, až se mu podařilo říct, že s ní nejel spolupracoval, ale taky jí nemálo platil.
Kolaps civilizace (Zamyšlení), 16. 8.

V poslední době se množí články o tom, že jsme na hraně šikmé plochy a čeká nás záhuba. Egyptolog Bárta sepsal pro Lidovky článek o (možných) příčinách tohoto zhroucení. Vychází přirozeně z pohledu daného jeho specializací. Stačí to na analýzu a prognózu? Uvidíme.
    Uvádějí se čtyři faktory pro kolaps, z nich první tři jsou spíše akademické: vliv člověka na změny klimatu, hromadění toxinů v přírodě a vyčerpání fotosyntézy. Ty zaručeně dříve nepřišly k lizu. Zato demografická exploze je ověřená u většiny případů.
    Závěr, že nestabilita přírodního prostředí přináší nestabilitu politickou, která spolu s ekonomickou vede k neřízenému využívání přírodních zdrojů a ničení ekosystému je opět spíše akademický – je to totiž úvaha v kruhu. Uvedené příčinné souvislosti sice existují, ale jejich dopad je proměnlivý a nejistý. Jiná teorie praví, že zaniknou všechny civilizace, bez ohledu na velikost a charakter. To je taky hezká pravda, ale nic neříká. Asi jako jedna rovná se jedna. Podobně je to s konstatováním, že faktory původně prorůstové a stimulační se po čase vyčerpají a posléze vedou ke stagnaci a úpadku.
    Historicky je ověřeno, že zhroucení civilizace je rychlé, zpravidla stačí dvě generace. Zajímavé je sociální rozdělení chování lidí. Elity, tj. ti, co společnost vedou, jsou v důsledku své odtrženosti konzervativní a ignorují probíhající změny, zatímco „lid“ už má pragmatické jasno, což mezeru mezi těmito skupinami prohlubuje a celý proces kolapsu se urychluje. Ti, co mohou a mají konat, jalově rozumují a ztrácejí čas. Pokud se mezi nimi vyskytne někdo, kdo ví, nemá šanci se prosadit. Až si i ostatní všimnou, co se děje, je už pro zásah pozdě.
    Hrozí nám tedy kolaps? Samozřejmě, že hrozí, akorát nevíme, jak to poznáme. Ti, kdo tvrdí, že to poznají, kecají. Stejně jako u jaderné reakce musí existovat nadkritické množství uranu, platí to i pro další procesy, včetně společenských. Na to se zapomíná, spíš se to ignoruje, protože na rozdíl od oné reakce se nedá predikovat nic – ani kvalita, ani kvantita, dokonce ani potřebná látka.
    U všech společenských procesů mají odborníci jasno, proč nastaly, někteří záhy poté. Jiní (často stejní) však ještě krátce blížící se bod zlomu popírali či bagatelizovali. A opět je to tak dobře: hlavně neovlivňovat to, čemu nerozumíme. Možná je tím spouštěčem konce naší civilizace ochotnická snaha zachránit klima.
    Tak či tak se o konci své civilizace nedovíme, protože ho nepoznáme.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání