Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Citát týdne
Každý zastupitel, který jednou v životě stloukl krmítko, je hned projektant a ví přesně, jak na to.
M. Wagner, starosta

Ohlédnutí (A týden uplynul), 15. 8.

* Proti tradované pověsti Hitler na mnichovské olympiádě po čtyřnásobném vítězství Owense stadion neopustil a ruku mu podal – ale asi to jsou kecy, říkal to totiž Owens... * Žena, která v Praze v Tescu zabila zákaznici, byle předtím v Bohnicích, kde nevěděli, že už jedno násilí za sebou měla, a zjistili to až později „aktivním dotazováním“ – instituce, v níž se takto vyjadřuje, je nebezpečná sama o sobě. * Za to, že elektronické náramky nebyly zavedeny, prý může Klausova amnestie – to, že nebyly potřeba tehdy, snad neznamená, že nebudou nutné za rok, dva. * V televizi se objeví nový soutěžní pořad, samozřejmě pořízený v zahraničí: moderátor zve své kolegy-celebrity a ty pak spolu soutěží za účasti diváků – to tu opravdu ještě nebylo... * Zajímavou charakteristiku transsexuálů jsem se dočetl: na rozdíl os homosexuálů drží svůj problém v sobě: nesdružují se a nemluví o něm ani po vyřešení.* Bývalý starosta Vídně Dr. Karl Lueger, po němž se jmenuje významná okružní vídeňská ulice, byl prý „zuřivým antisemitou“. * Uvažovaný kanál Dunaj-Odra-Labe (lepší je Labe-Odra-Dunaj s akronymem LOD) má mít kapacitu jako jednokolejná trať – to bude přínos. * Obce mají nově povinnost dávat sociálně slabým byty – kdo bude platit provoz? * Na mnichovském letišti se dron přiblížil k přistávajícímu letadlu na 10 metrů – kdy začnou úřady konečně jednat? * Sáblíková v Riu neuspěla a nepomohl ani argument, jestli by se Bolt musel kromě sprintu kvalifikovat také v maratónu. * Do voleb v USA se patrně zapojí třetí kandidát, což by situaci mohlo nepředvídatelně ovlivnit. * Mladý aktivista Čech, který od útlého dětství bojuje proti diskriminaci všeho druhu, chce být plnoletý už v 16 letech, aby mohl ještě víc bojovat – budiž mu plnoletost lehká. * Dobrá zpráva: plodnost českých mužů je vynikající, nikoli bídná, jak se tvrdilo (máme 4x tolik spermií než je úřední minimum) – doufám, že se nevycházelo ze stejných dat hodnocených stejnými lidmi. * Proč na Jiráskově Hronově vystupoval V. Noid Bárta (dokonce 2x) a snažil se roztleskat publikum? * Je desetina učitelů základních škol dojde v dějepisu až do současnosti, na středních školách je to třetina – a dobu od mé školní docházky je zlepšení jen mizivé. * Proti tradovanému úbytku lékařů a sester nastal meziročně naopak přírůstek: 500 lékařů a 400 sester – někdo nám záměrně lže. * Francouzské úřady v Cannes zakázaly nošení burek na plážích s tím, že nerespektují dobré mravy a sekularismus – dobrý nápad. *
Hračky nestárnou (Editorial), 15. 8.

Pondělí. První z dvou slunečných dní jsme s dětmi strávili většinou na biokoupališti v Bohuslavicích. Bylo víc bio než jindy, na šikmém dně se nedalo stát, jak bylo kluzké od řas. Také jsme pouštěli lodičku na RC. Tyto hračky jsem nikdy neměl, tak jsem si také zajezdil. Loď je neuvěřitelně stabilní, možnost ji po převrácení dostat do správné polohy, bez nutnosti vlézt do vody, jsme tak ani nevyzkoušeli.
Úterý. Měl jsem děti na starost sám, takže jsem je ponechal část dne jejich zábavě. Když se jich člověk pořád neptá, co chtějí, na co mají chuť a s čím by si hrály, zvítězí jejich přirozenost a zabaví se a řeknou si samy.
    Já jsem zatím odinstaloval Outlook2010 a použil verzi 2003. Zatímco Word a Excel z různých verzí se snášejí, outlooky nikoli. Nicméně i zde se MS dopustil podrazu, protože po odinstalování verze 2010 a nainstalování té starší si tato převzala nastavení původního (odkud asi, když 2010 byla pryč?) a sama se nakonfigurovala.
    Excel2010 má jednu výhodu, a to umí setřídit řádková data a eliminovat duplicity, což se znamenitě hodí pro úpravy uživatelského slovníku.
    Večer jsem drobotině pustil šestý díl Harryho Pottera a žasl jsem nad zvukovou i obrazovou brutalitou. Nikdy předtím jsem žádný film ze série neviděl. Na jedné straně se nesmí člověk před desátou večer v televizním pořadu uprdnout a říct hovno, na straně druhé se dětem předkládá něco mnohem děsivějšího. Jen proto, že je to pro ně, nikdo evidentně nezkoumá, jak to působí.
    Před polednem jsme preventivně zajeli na vracovské koupaliště, protože se začalo zatahovat. Odpolední koupání jsme už nezvládli. Večer přijela DD a zapojila se do kulturních aktivit čtením pohádek. To já už nemůžu, usnul bych dřív. Ostatně jsem šel spát dřív, protože jsem na koupališti dělal dvě hodiny ponorku (plavu pod vodou a děti mi stojí na zádech), popřípadě „odpočíval“ a nabíral kyslík vsedě na okraji bazénu, zatímco na každé noze mi visel jeden tvor a já jsem je snažil setřást.
Středa. Celou noc pršelo a značně se ochladilo. Pršelo i celé dopoledne a část odpoledne, tím pádem se veškeré aktivity omezily na pobyt uvnitř, sledování televize a filmů. Já jsem se věnoval přípravě druhého počítače, notebook s WXP už opustím kvůli jeho pomalosti. Možná si na něj dám W10, abych si je vyzkoušel a pak neztrácel čas. Také při vypalování kompilace skupiny Saint Germain, hrající electrojazz dřív, než to přišlo do módy a kvalita šla dolů, odešla. 
    Později odpoledne déšť přestal, dokonce vysvitlo slunce. Vzali jsme kola a vyjeli na Mutěnickou cyklostezku. Do Dubňan jsem jel na e-kole bez asistence, je to po rovině a i tak jelo líp než to staré. Zpátky jsem zapnul asistenci, protože potřebuju změřit výdrž baterie.
Čtvrtek. Letos roste zelená hmota jak zjednaná. Za ty roky nebyl během léta takový přírůstek jako letos. Jestli vegetace dohání loňský rok, nebo je v tom něco jiného, nevím, ale je to tak. Na zahradě jsou místa, kde není zřejmé, co je co – všechno je navzájem prorostlé. Za 36 hodin tráva porostla asi o tři cm. V podstatě bych měl sekat obden.
    Večer jsem zajel do sklepa ošetřit jedno loňské rosé, které začínalo nabírat pavůni vázané síry. Nesvítí mi žárovka a vlhko je tam takové, že se bojím bez vypnutí zašroubovat novou.
Pátek a víkend. Počasí se zlepšilo v tom smyslu, že nepršelo. Po obědě jsme všichni vyjeli do Šlapanic, kde je muzeum hraček. Po cestě začalo auto zlobit, objevilo se již zapomenuté a údajně odstraněné cukání. Byli jsme už za polovinou cesty, tak jsem zvolil pokračování, protože bylo jedno, jestli nedojedeme do cíle nebo zpátky. Navíc cestou bylo několik vlakových zastávek.
    Ve Šlapanicích (ukazatele je ve směru od Slavkova z neznámých důvodů tají do poslední chvíle) jsme se zeptali dvou lidí na muzeum, ale nikdo nevěděl. I sáhl jsem po mobilu a navigace nám ho našla. V muzeu jsou vystaveny historické hračky pocházející z našich zemí, stavebnice a výrobky z nich, dále nejrůznější hlavolamy a hádanky. Co není pod sklem, s tím si lze hrát. Já jsem si ze stavebnice Merkur, kterou jsem neměl, sestavil venušské vozítko i s parabolickou anténou. Vyfotil jsem si velice odbytý exponát, jímž byla údajná replika odlévacího zařízení pro kontaktní čočky, s nímž pracoval akademik Wichterle. Velice odbytá. V přízemí si každý může zakonzervovat svoje vzpomínky na cokoli, jen napíše svoje jméno na sklenici, do níž dá to, co je charakterizuje. Učinili jsme tak.
    Před muzeem jsem si všiml zajímavého pomníčku – všimněte si příjmení manželů, resp. toho, jak se už v 19. století psala... Zpátky jsme dojeli hladce, auto už neskákalo. Večer přijela dcera.
    V sobotu se počasí umoudřilo ještě více, takže občas bylo na koupání, občas zima. Na kolech jsme v pěti vyjeli na kolech do Kyjova, kde byly letní slavnosti s programem, soutěžemi pro děti a různými pochutinami. Na náměstí byly tři atrakce, předchůdci dnešních kolotočů a ruského kole, a atrakce, kterou zvládlo jen velice málo děti a ještě méně dospělých - přelézt po lanovém žebříku nataženém skoro vodorovně, s mírným sklonem ke zvonu, na nějž se mělo zazvonit. Po absolvování tří jízd na autíčkách jsme se jinou cyklostezkou vrátili.
    V neděli jsme byly jen čtyři, DD odjela do B. Odpoledne jsme se vydali do Vracova na koupaliště s příjemně chladnou a velice čistou vodou, kde jsme pobyli do vyčerpání dospělých. Po návratu jsme si v kiosku před zámkem zvaným U žloutenky dali pivní sýr, kterým jsme zakončili sobotní výlet a který nečekaně zachutnal vnukům.
Češi (Meditorial), 15. 8.

Čechy prý „láká digitální občanka“, pravil hloupý titulek v Lidovkách staršího data (3. 8.). Neláká, zajímají se o to úřady, že by ji taky rády zavedli. Úředníci jsou sice také Češi, ale jiní než ti, jimž je to ukradeno.
    R. Fulghuma, který přes časem objel s besedami desítky obcí u nás, redaktorka LN M. Svobodová řiťolezecky pochválila, že byl v městech „ve kterých nikdy nebyli ani mnozí Češi“. Většina obyvatel jakéhokoli státu nebyla nikdy ve většině jeho měst.
    Podle středeční ČT24 nepoužívá třetina zákazníků nakupujících přes internet ověřovací SMS. Co to je za blbost? Copak ověřovací SMS si zákazník může zvolit? Odbornost redaktorů tohoto média klesá v čase limitně k nule...
    Úterní titulek o ohroženém azbestu jen dokresluje ubývání srozumitelnosti češtiny: „Archiv StB ohrožuje azbest“. Jazyk je opravdu jako květinka a je třeba se o něj přiměřeně starat, ne si s ním dělat, co chceme. Zejména když mu nerozumíme...
    Jen redaktor Hruška z MfD ví, proč o nejapném protiimigrantském songu putujícím po sociálních sítích napsal, že autorka ho stvořila s manželem, exbubeníkem kapely K. Gotta.. Bez této zásadní informace by to zřejmě bylo míň závažné.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání