Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
  
Procentní pocit (Téma), 11. 8.
Jen stovka soudců (tři procenta) se nesmířila s tím, že mají platy menší, než by měli mít v důsledku jakési chyby před lety, kterou řešil ÚS. Většina přistoupila na dohodu a částečné vyrovnání, zbytek to žene dál přes ÚS, eventuálně Štrasburk. Záležitost je věcně komplikovaná, ale jedno je jisté: laik z toho nemá dobrý pocit. Poměr 3:97 mluví za všechno.
nvuGentleman

Xenofobie v přírodě (Glosa), 11. 8.

Začalo tažení proti nepůvodním druhům, nařízené Unií. Tentokrát je slovo "nařízené" na místě, stejně jako tupost a nesmyslnost této myšlenky. V pochybném zájmu čistoty rasy se budou ne přímo mýtit, ale omezovat a zakazovat chovy a pěstování vetřelců. kteří nám údajně škodí. Tím, že utlačují a vytlačují "původní" flóru a faunu.
    Prosadili to zajisté stejní odborníci, kteří vedou boj s globálním oteplováním, určujíce limity a postupy, jak tuto imaginární úlohu zvládnout. Nepochybně jsou v tom také velké peníze, protože boj za záchranu čehokoli nesmí být levný, jinak se myšlenka devalvuje. Naštěstí je nařízení velkorysé. Tam, kde bude jen pár nepůvodních jedinců, nebude nutné likvidovat celou oblast. Postačí jen zabránit dalšímu šíření. Tak si říkám, jestli je člověk původní živočišný druh...
    I tito lidé jsou zde však proto, že předtím nikdo nic takového nenařizoval. Nikdo neříkal, který druh je původní, který je správný a který musí pryč. Proč to nikomu nepřijde nesmyslné určovat, co kde růst má a co ne? Co svět světem stojí, se migrovalo, převálcovalo, spojovalo, vytlačovalo. Jen tak vznikl svět tak, jak ho známe.
    Samozřejmě byla řada obětí, ale takový je zákon Přírody a nakonec i Boží (jinak by to přece nedopustil). Myšlenka chránit život tím, že nedopustíme, aby jedinci i společenství nevymírali, je ujetá, protože budou vymírat stejně, sice pod odborným dohledem, ale stejně, a nový život vznikat nebude. To je ještě horší.
    Stejně dělíme život na hodný a zlý – plevele hubíme, houby chráníme, komáry hubíme, motýly chráníme... Mezi obranou a ochranou není rozdíl. Tak či tak je náš přístup věrolomný a nesystémový.


Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání