Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Odbytý web (Poznámka), 9. 8.

Dosud jsem za nejhorší web považoval le.cz, ale Litačka.cz ho předčila. Při vyplňování čísla karty samozřejmě nenabídne numerickou klávesnici, ale co předvádí při ověřování, že nejste robot, je hrůza. Zlatá nečitelná písmena!
    Tady se vám nabídnou mizerné fotky v miniaturní velikosti, na kterých nepoznáte, jestli jde o dort, guláš, květinu či botu. Navíc, když nevyplníte všechny, oprava je často problematická, protože program nereaguje nebo se zacyklí (na tabletu).
Nedůvěryhodné varování (Glosa), 9. 8.

Před časem se objevily články o speciálních brýlích, které simulují vidění opilého člověka tím, že deformují obraz. Dovolím si jejich přínos (pro co? autoškoly je nepoužívají, tak kdo?) zpochybnit. Alkohol přece působí i jinak než jen zúžením zorného pole – zpomaluje reakce, má vliv na vyhodnocování situace jak v rychlosti, tak v uvážlivosti a výběru nebezpečných událostí.
    Brýle simulující opilost sice deformují vidění, otázkou však je, jak se to podobá vnímání při stavu opilosti. Už ta příčina: alkohol působí celkově na nervovou soustavu a zevnitř, brýle matou mozek, centrum vidění a následnou koordinaci zvenčí přes oči. Kromě toho je výrazný rozdíl u působení zbytkového alkoholu, které se blíží únavě z nevyspání.
    Našel jsem tabulku s vlivem promile alkoholu na nehody. Pravděpodobnost nehody s promile:
0,3-0,9      7x
1,0-1,4      31x
nad 1,5      128x
    Podle vlastních zkušeností vím, že i pod 0,2 je vliv alkoholu nárazově větší, než ho tělo začne zpracovávat a zvykne si na něj. A co ty ostré přechody zvýšení pravděpodobnosti mezi 0,9 a1,0 nebo 1,4 a 1,5 – na více než čtyřnásobek při zvýšení ani ne o desetinu? Tabulka je odbytá a nedůvěryhodná.
    To samozřejmě neznamená, že se s alkoholem může beztrestně sednout za volant a jet. Záměrné strašení a zveličování vede naopak k tomu, že povahově slabší jedinci výstrahy ignorují, a to bez ohledu, jde-li o alkohol nebo něco jiného.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání