Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Mladý aktivista (Glosa), 4. 8.

Už jsem psal o J. Čechovi, 16letém mládenci, který se věnuje psaní stížností na diskriminaci a jiné nešvary. Že si plete pojmy s dojmy, jak ukázala jeho stížnost na Českou poštu, již obvinil z diskriminace, protože zákaznické karty vydává až od 15 let. Čekám, až obviní banku, že mu služby k účtu poskytne zdarma, jen pokud na účet přijde aspoň 10 tisíc měsíčně. To je přece taky diskriminace...
    Rozhovor s ním (LN 2. 8.) je tristní. Ten hoch by nutně potřeboval odbornou pomoc, možná je už pozdě. Je fanatik v tom, co dělá. Posedlý, přesvědčený svou pravdou. Stížnostmi sice nikomu neškodí, ale kdo ví, co ho popadne příště? Sám přiznává, že nemá skoro kamarády, ale nevadí mu to. Má co dělat.
    Například si píše do excelových tabulek, kolik stránek knihy má přečíst a kolik přečetl. Chce se tím přimět, aby víc četl. Na název knihy, která ho zaujala, si ovšem nevzpomněl. V další tabulce má výdaje. Nepíše denní součet, dokonce ho nemá ani nastavený. Píše pečlivě každou položku po položce, říká tomu deníček. Sleduje, kolik ho stojí notebook a telefon na den, a až se dostane k cílové částce, koupí si nový.
    Uvádí, že takto kriticky k nespravedlnostem světa přistupuje už od sedmi, ale tenkrát ještě nevěděl, co s tím. Témata si nevybírá, přicházejí sama, tvrdí. V jeho pojetí to znamená, že sleduje třeba střet zájmů u politiků a když na něco narazí, věnuje se tomu. Zvláštní náhodnost...
    Nemá ostatně jasno ani v diskriminaci. Na otázku, jak bere to, že ho jeho věk mediálně zvýhodňuje, tedy pozitivně diskriminuje, odpověděl, že s tím přece nemůže nic dělat a navíc je to pro něho výhodné. Nazývá to symbióza s médii. Některá slova holt chápe jinak.
    Zvláštní je, že v rozhovoru nepadlo ani slovo či zmínka o rodině, zázemí. Otázka „co tomu říkají rodiče?“ je přitom nabíledni. Tady je možná klíč k chlapcově zálibě.
    Ještě o něm uslyšíme, obávám se, že nikoli v dobrém.
Nepochopitelná kritika (Poznámka), 4. 8.

Zvláštní komentář napsal v úterních Lidovkách P. Kamberský. Vytýká svému chlebodárci, že na jedné straně si pochvaluje, jak se pěkně vybírají daně a plní státní kasa, na stran druhé plánuje schodkový rozpočet. Dává to Babišovi pěkně sežrat. Ale co tím sleduje?
    Sám totiž ve svém článku uvádí, že to nadšení pramení z červencových údajů, že se do konce roku může mnohé změnit, včetně například nyní minimální nezaměstnanosti. Když tedy je stávající situace příznivá, ale nevíme, jak to bude dál, není přece rozumné se na to vázat a hýřit. Schodkový rozpočet je tudíž na místě.
    Nejsem ekonom, takže tomu věcně nerozumím. Stejně tak však nechápu, proč ten ostrý výpad zaměstnance média patřící ministrovi financi?
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání