Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Kolik co kdy stojí (Otázka?), 29. 7.

Otázka po ceně Chovancova bytu (a dříve jiných nemovitostí jiných politiků) je vytrvale kladena tendenčně. Jedna věc je cena běžná, druhá cena odhadní a konečně cena, za kterou lze dotyčnou nemovitost koupit či prodat. Nechápu, co je na tom tak těžkého? Cena přece není nic exaktního, jednoznačně definovaného.
    Ukazuje to příklad z Brna, kde se licituje o pozemek, na kterém se má stavět městský okruh. Město majiteli nabídlo jiné pozemky, odhadově dvakrát „hodnotnější“, ale on je nechce a žádá jiné, které zase přijdou nepřiměřené městu.
    Jenže majitel logicky trvá na tom, že se musí zohlednit příjem, který má z toho, že mu přes pozemek vede silnice a tramvajová trať a on z toho má pravidelné příjmy. To je přece něco, co nelze pominout. Město však trvá na svém a připravuje vyvlastnění.
    Takže cena není jen vyjádřením hodnoty, ale také potřeb a zájmů. A nejhorší je, že to každý ví. Je totiž jedno, prodáváme-li psa, auto, byt nebo kontinent.
Až se nás... (Glosa), 29. 7.

Naši potomci se prý nás budou ptát, co jsme dělali pro miliony Syřanů, kteří museli uprchnout ze země, či tam zůstali, ale bez domova, a pro ty statisíce zabitých. Tvrdí to redaktor LN P. Kain. Nebudou se ptát, pokud jim to všem potomek Kaina nebude nesmyslně cpát do hlav.
    Proč by se nás měli na to ptát? Ptali jsme se my rodičů, co udělali pro miliony deportovaných Rusů a tisíců cizinců zavlečených do gulagů? Co udělali pro miliony násilně stěhovaných lidí? Pro miliony vyvražděných v koncentrácích? A ptali se snad oni rodiče, coby děti, svých rodičů atd. atd.?
    Na co si to Kain hraje? Kdo mu dal právo posuzovat skutky naše (i jeho – co udělal on pro ty Syřany?) a mravokárně poučovat? Píše „my“ a myslí „já ne“, protože kdyby ne, musela by ta otázka přibít k zemi.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání