Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Jaderná úložiště (Glosa), 27. 7.

Diskuse o jaderných úložištích už trvají roky a přístup všech je pořád stejný. Stát to nedokáže lidem vysvětlit ani nastolit pravidla, lidi se iracionálně bojí záření a na vysvětlování neslyší. Oblíbená fráze o zodpovědnosti a zanechání zdravého prostředí dětem v tomto případě kulhá, jak to jen jde. Bránit úložišti je krátkozraké a sobecké. Elektřinu brát, to ano, ale podílet se na jejím čerpání, to ne.
    Je to ryze odborná záležitost a jako taková se má brát. Poplašné zprávy a „právo“ obcí nesouhlasit vyjdou nastejno: nemají tady místo. Referendum už vůbec ne. O daních se taky nereferenduje...
    Rozhodovat mají technické parametry úložiště. K nim patří jak spolehlivost, tak zabezpečení. Pokud se ukáže, že ideální místo ze všech bezpečnostních a realizačních důvodů je na Letné, holt bude tam. Nejde přece o žádnou skládku s jedním plotem, nejde o místo vystavené prvnímu klukovskému dobrodružství.
    Dotčené obce mají jediné právo, jímž je právo na finanční kompenzaci. Všechno ostatní, zejména nekomplikovat průzkum a eventuální stavbu, je jejich povinnost. A ty obce, které využívají jakési podivné aktivistické organizace Calla hájící jejich „zájmy“ by neměly mít ani to právo na kompenzace. Calla se akorát zviditelňuje a její program zabránit ložišti kdekoli, mluví sám za sebe.
    Odpor proti ukládání paliva je ukázkou neznalosti, malosti a sobeckosti. Už teď se vyhořelé palivo ukládá v meziskladech na území elektráren. Z hlediska bezpečnosti je mnohem méně chráněné, než kdyby bylo v podzemí. Zvláštní, že to nikomu nevadí. Možná by Calla a jí podobní mohli protestovat i proti těmto provizorním úložištím, aby to bylo zajímavé. Jenže to by o problematice musela něco vědět...
    Úložiště jsou nesmírně dlouhodobou záležitostí, jejich budování a ukládání se dožijí dnešní maturanti. Ti, kdo o tom rozhodují, ať politici či obce, musí uvažovat v horizontu, na který nejsou zvyklí, a způsobem, jenž jim rozhodně není vlastní – hodně nad rámec volebního období. A občané by se neměli nechat vést jako ovce k postojům, jež neprospívají dětem jejich dětí ani náhodou.
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání