Hlavní stránka
Co se děje
Ze společnosti
Archiv vydání
Vrba, Fórum
Aktuálnost je pozlátko. Objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.
Nabízím příležitostné čtení pro ty, kdo nemají čas sledovat, co se kde šustne.
Nový don Quijote (Glosa), 26. 7.

Jeden náš spoluobčan se už od dětství pustil do boje se státem. Od svých 14 let absolvoval několik sporů, typicky šlo o využití práva na informace, což je v pořádku. To právo je zaručeno ústavou a není omezeno věkem.
    (ne)Přidělení zákaznické karty České pošty, jeho nejnovější spor, je jiný problém. Kupodivu se hocha zastala i ombudsmanka Šabatová, což je na pováženou. Je zjevné, že nejen dotyčný, ale ani ona nechápou, co je a co není právní nárok.
    Zmíněná zákaznická karta nabízí různé výhody, jak už to bývá, ale pošta v podmínkách vydání má minimální věk 15 let. Jiné karty či výhody mají zase jiná kritéria. U bank typicky stanovený minimální pohyb na kontu, iks placení kartou aj. Nikoho by nenapadlo tyto podmínky zpochybňovat.
    Proč tedy mladého kverulanta někdo nepoučí, že zákaznická karta má podmínky dané vydavatelem, nikoli zaručené ústavou? Neexistuje něco jako právo na slevu, výhodu, benefit.
    Otázkou, kterou nikdo neřeší, je dopad takových sporů na psychiku mladíka. Už dva roky se zabývá touto činností, vzhledem k věku a snadnosti učení se bude zajisté ve srovnání s vrstevníky (a nejen jimi) daleko vpředu. Předčasně vyspělé dítě. Mladý šachista, hudebník, skladatel... Racionálně to nevysvětlím, ale intuitivně rozdíl cítíme. Geniální mladistvý matematik je už za hranou, kdo je někdy viděl v televizi, poznal jejich odcizení.
    Mladistvý notorický stěžovatel je na nejlepší cestě si osvojit vidění světa, které ho zdeformuje. Patrně bude slavit mnoho dílčích vítězství. Pyrrha taky jedno významné utrpěl...
Redaktor: Ivan Straka, grafika: Tom Vild, ikonky: Mi(c)i
Copyright (C) 1998-2018: Ivan Straka, Tom Vild
All Rights Reserved
:: Home   :: Ze společnosti   :: Co se děje   :: Vrba   :: Fórum   :: Archiv vydání